| AlexAndreiD a întrebat:

Am cumparat de cateva zile cateva componente pentru un PC, vreau sa-l folosesc pentru editare video. Procesorul este Ryzen 7, 1700 (la 3 Mhz) si am procurat de la cineva o placa video MSI GTX 780Ti, Reference. Vreau sa va intreb daca sunt indeajuns de OK pentru editare si randare video? Sau schimb procesorul cu un Ryzen 1700X?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Dupa cum am zis dieferenta va fi dar nu prea mare iar dublu in nici un caz! Technic vorbind asa ar trebui dar nu asa se intampla...

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Procesorul e OK, placa video cam slabuta dar chiar de ai lua unul mai bun diferente mult mai mari tot nu ai avea asa ca merge asa cum ai acum. Bafta!

| AlexAndreiD explică (pentru lpavel):

Din cate am inteles pentru editare video conteaza foarte mult numarul de biti si cuda cores. la 680ti sunt 192 biti si 1344 cuda cores iar la 780ti sunt 384 biti si 2880. Deci totul este dublu. Crezi oare (sau stii) ca 780ti se simte altfel cand se fac editarile in program + randari ulterioare? Sau nu se simte mare diferenta?

| lpavel a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Dupa cum am zis dieferenta va fi dar nu prea mare iar dublu in nici un caz! Technic vorbind asa ar trebui dar nu asa se intampla...

| N0xEterniS a răspuns:

Yep, e foarte ok pentru rendering. Nu are rost sa-l schimbi cu 1700x, nu o sa simti diferenta, pentru a simti diferenta schimba-l cu ceva din seria TR, ex Ryzen TR 1950x.

| Dragos636 a răspuns:

Daca ai cumpara un GTX 1060 ar fi superb

| AlexAndreiD explică (pentru Dragos636):

MSI GTX 780Ti, mai ales seria Reference este la fel de bun daca nu chiar mai bun ca GTX 1060. Mai ales ca am dat pe ea 100 de euro de la un amic si a fost folosita de 2 ori pe saptamana. Spun si eu ce zic astia care se pricep la jocuri. Eu sunt paralel cu calculatoarele happy

| Dragos636 a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Diferenta este de doar 6%