| GiXXu a întrebat:

Salut! Am in PC o singura placuta de memorie RAM de 8 gb ddr4 2133. Pentru o performanta mai mare pot sa mai adaug inca 4 gb sau trebuie neaparat 8 gb? Cu acest upgrade pot scapa de dropframe-uri in jocuri si poate ajuta procesorul sa nu mai stea in 100% in unele jocuri cum ar fi GTA V?

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Poti pune oricat ram mai vrei! Daca va ajuta la performanta? DA, dar nu cum ai vrea tu! la procesor nu se va schimba nimic si nu vei scapa nici de lag-uri! Totusi iti pot da cateva sfaturi poate se va remedia problema ta:
1-Cand joci inchide programele de care nu ai nevoie si ruleaza in fundal!
2- ai putea folosi un program ajutator cum ar fi: Game Booster- descarca o varianta gratuita!
3- joci jocul in modul windows (adica nu pe tot ecranul) cand a pornit jocul dai clic drept jos in bara, clic Manager Activitati, clic pe Detalii apoi cauti jocul in lista si dai clic drept, clic Stabilire Prioritate si clic: Maxim! Trebuie sa faci asta ori de cate ori pornesti jocul! Bafta!

| DarthNiger a răspuns:

Lag-ul se poate produce din mai multe cauze nu numai din cauza ramilor, dupa cate ai spus, ai memorie ram decenta pentru majoritatea jocurilor deci nu cred ca lag-ul este din cauza memoriei RAM, e din cauza procesorului care este suprasolicitat, chiar daca adaugi mai multi rami tot o sa ai lag, ai nevoie de un procesor mai performant.

| marinaru777 a răspuns:

Procesorul are acel cooler care trebuie curatat de praf la 6 luni maxim 1 an.
Dezactiveaza si antimalware pentru ca scaneaza permanent si ingreuneaza sistemul.
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Pt achizitie RAM sa ti cont de frecventa dar obligatoriu de CL adica latenta care este viteza de raspuns trimisa catre procesor.
https://www.google.com/......tau/%3famp

| Costi125 a răspuns:

NU trebuie neaparat 8 poti pune si 4 dar iti recomand sa pui 8