| mafiaa a întrebat:

Am o camera web prin usb, cand apelez pe Facebook se aprinde led-ul albastru dar nu ma vad, se activeaza camera de la laptop desi laptop-ul este conectat la tv si tin acea clapeta inchisa. Eu avand bagata camera prin usb, nu aceea ar trebui sa se activeze? Camera este instalata, am mai folosit-o la pc dar la laptop face figuri. Ceva de facut?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

In general, componentele integrate (placa video, webcam) au prioritate fata de cele dedicate (externe). De aceea trebuie sa specifici, in aplicatia pe care o folosesti sau in sistemul de operare, ce sursa audio sau video vrei sa utilizezi.
Dai Disable la camera incorporata (vezi link), apoi conectezi camera externa si observi daca e detectata automat si lucreaza programul cu ea (Facebook, Skype etc).
https://www.laptopmag.com/articles/how-to-turn-off-webcam