| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta! Vreau sa imi fac un laptop pentru gaming si m-am decis asupra unor componente zic eu bune:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i7-3770-34- ghz-box/
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
http://www.pcgarage.ro/......viar-blue/
Problema vine la placa de baza si de aceea vreau sfatul unui profesionist sa imi recomande de pe acelasi site o placa de baza buna,compatibila cu ceea ce am ales, nu foarte scumpa si sa am posibilitatea de a mai adauga ceva pe viitor!
In caz ca aveti timp vreau sa imi explicati si mie cum sta treaba cu placile de baza si cum sa o aleg pe cea buna.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Orice cu cel putin 450 W standard. Iti poti cumpara o carcasa ATX cu tot cu sursa (asa sigur nu vei avea probleme de compatibilitate. Cel putin ultima oara cand am verificat unii se mai loveau de acest bai).

10 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"Vreau sa imi fac un laptop pentru gaming si m-am decis asupra unor componente zic eu bune"

O secunda. Iti faci un laptop pentru gaming din componente PC desktop?

| kingD0G a răspuns (pentru Andrei7520152):

=]] Cred ca nu s-a exprimat bine.

| MisterSTAG a răspuns (pentru Andrei7520152):

Eu ma gandeam la http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-p75-d3/.Este compatibila si mai ales buna de ceva?

| Andrei7520152 a răspuns:

Sigur. Go for it! Placa video e o racheta. Nu uita sa investesti intr-o sursa puternica.

Dar ar mai fi cazul sa intrebi. Eu n-am asamblat un PC de ani buni si nu mai sunt la curent cu toate cele

| MisterSTAG a răspuns (pentru Andrei7520152):

Multumesc mult! Dar ce sursa crezi ca este suficient de buna pentru a alimenta cu energie aceste componente?

| KodrutZ a răspuns (pentru MisterSTAG):

Daca tot e sa iti faci un sistem premium, ar fi pacat sa te zgircesti la sursa - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/astro-pt-750w-apt-700/. In alta ordine de idei, ar fi bine sa iti faci un buget pentru intreg sistemul si sa te hotarasti ce bagi si ce scoti. Nu de alta, dar eu in momentul de fata nu pot sa concep un sistem nou fara SSD, chiar daca asta inseamna sa renunt la i7 sau la super-placa-video-care-oricum-e-cu-50%-peste-ce-am-nevoie-ca-sa-rulez-tot-la maxim. Ca idee, un i3 cu 2120 (sistemul meu propriu si personal) si 8 GB ram, dar cu SSD, sterge pe jos cu un i5 cu HDD in orice scenariu de utilizare uzuala care implica incarcatul de chestii de pe HDD (navigare pe net, de exemplu, nu mai zic de incarcat chestii sau timpul de boot/revenire din sleep mode). Vezi ca ti-am raspuns la intrebarea cu procesoarele si am bagat si un cod de reducere... raspunde aici sau mai fa o intrebare clara in care sa specifici bugetul si ce componente ai/vei pastra in viitor (rezolutia monitorului e foarte importanta).

| MisterSTAG a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc mult!
Cat despre PC, initial doream sa imi iau un laptop dar m-am decis ca un PC e mai bun pentru gaming din toate punctele de vedere.Nu vreau sa imi cumpar componentele acum, vreau undeva pe la sfarsitul verii.Al meu e foarte vechi, are vreo 9 ani si inca ma mai chinui sa gasesc cutiile de la componentele mele pentru a stii sigur ce contine.
Stiu ca are o placa video foarte mica de 128MB un RAM de 512 procesorul nu mai stiu de care dar stiu ca are 1, 49GHz iar HDDul e de 400GB.Bineinteles ca placa de baza nu poate sa sustina noile componente pe care le vreau:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i7-3770-34-ghz-box/
http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/b75ma-p45/
http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
http://www.pcgarage.ro/......barracuda/
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/hp-850-g14c/
Presupun ca RAMul, Hard Diskul si Procesorul sunt destul de bune, chiar si placa video si din cate stiu prin septembrie apare NVIDIA GTX790 dar presupun ca va fi destul de scumpa, iar daca pretul variaza tot pe la 3000 LEI poate o iau pe aceea.

| MisterSTAG a răspuns (pentru MisterSTAG):

Am ales o placa video mai buna deoarece nu vreau sa rulez doar jocurile actuale ci si altele pe viitor, iar monitorul pe care il am e un LG E2340T-PN de 23".
Bugetul nu e fix pentru ca vreau sa comand piesele pe rand.Initial nu voiam sa depasesc 5000LEI dar vad ca m-am dus cu mult peste.

| KodrutZ a răspuns (pentru MisterSTAG):

A, pai in cazul asta revenim asupra subiectului la momentul respectiv. Ca idee si rezultanta din experienta personala (am schimbat vreo 5-6 platforme de prin 1997 incoace...), nu are sens sa iei placa video de virf, mai ales in cazul de fata cind nu vrei sa joci pe 3 monitoare sau mai stiu eu ce bazaconii. Daca iti permiti, te duci in zona de buget a placilor video mid-end (in prezent, asta ar insemna undeva pe la maxim 1200-1300 RON), iar o astfel de placa te tine lejer cam 2 ani, chiar 3, dupa care o vinzi si iei una noua, mentinind restul platformei. Ca idee, eu inca am un HD 4770 din 2009, chiar daca a fost placa de buget redus la vremea ei (~380 RON), insa la 1280X1024, cit are monitorul meu, si cuplata cu restul componentelor aduse "la zi", joc cam tot ce misca fara nici un stres macar cu detaliile la medium-high, daca nu chiar cu totul la maxim.
P.S. La capitolul placi video, daca nu ai nevoie musai de CUDA/PhysX, merita analizat si ce alternative ai de la ATI in bugetul tau, in special prin prisma potentialului de overclocking, a temperaturilor si a consumului.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru MisterSTAG):

Orice cu cel putin 450 W standard. Iti poti cumpara o carcasa ATX cu tot cu sursa (asa sigur nu vei avea probleme de compatibilitate. Cel putin ultima oara cand am verificat unii se mai loveau de acest bai).

| MisterSTAG a răspuns:

Greseala mea big grin.Doream sa imi iau un laptop dar m-am decis asupra unui PC.Probabil am ramas cuplat cu laptopul ca pana acum am pus multe intrebari despre cum si ce laptop sa aleg.
Deci dorsc sa imi fac un PC, mi-am ales componentele dar nu stiu ce placa de baza sa iau.