| k1DDDddUu a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se pricep in IT.
Am 4 sloturi DDR2 de memorie RAM, PE CARE SUNT 4 PLACUTE DE 256 RAM. ( 1 GB total ).
Am o placuta de 1 GB dar cu frecventa diferita, si firma e diferita, dar tot DDR2 este. Cum pot sa bag? Adica pot baga placuta de 1 GB si 3 de 256 pe celelalte sloturi ramase si sa am 1, 7 GB RAM? Sau sa bag cea de 1 GB si doar doua placute de 256 ca sa am 1.5 GB RAM? Sau cum? S-ar potrivi? Care sunt consecintele? Mersi, dau FUNDA!

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Depinde daca le accepta placa de baza.
da-mi modelul placii de baza si al memoriilor ram

de obicei calculatorul ar trebui sa le ia dar o sa functioneze la cea mai mica frecventa dintre placa de 1 gb si cele 4 de 256 mb

deci daca cea de 1 GB merge la 1333
si cele de 256 merg la 533
atunci cea de 1 gb va merge cu 533.
si asta daca placa de baza o suporta.

| k1DDDddUu explică (pentru Danzell):

Si daca nu suporta placa de baza? Ce se intampla? Uite placa mea de baza : http://www.prostore.ro/......p1789.html

| Danzell a răspuns (pentru k1DDDddUu):

Placa suporta frecventele astea.800/667/533 mhz
daca are peste, nu o sa iti mearga

daca placa nu suporta sa folosesti placi cu 2 frecvente diferite ramane sa testezi tu. depinde de constructia placii de cum le vede si le ia.

nu cred ca ai de ce sa iti faci grizji dupa cum ti-am zis.
ca fapt divers. placile trebuie sa fie de acelasi tip adica toate placutele sa fie DDR1 sau toate sa fie DDR2 etc. de asemenea sa te asiguri ca sunt bagate calumea in slot.