| Cristian_Andrei_1982_8jOe a întrebat:

Salut, am o mică problema la utilizarea placii video. In jocuri precum Apex Legends si Fortnite, placa video este utilizata in proportie de 90-100%(testat cu msi afterburner), dar in jocuri precum PUBG Mobile sau SAMP utilizarea placii video scade la 30-40% si utilizarea procesorului scade la 15-20% si jocurile ating maxim 60fps. Stie cineva ce as putea face?
Componentele mele sunt:
Ryzen 5 2400g
Gtx 1060 6 Gb
8 gb RAM ddr4 2400
1 tb HDD
120gb SSD

Răspuns Câştigător
| Al3x998 a răspuns:

Eu am
I5 8600k
Gtx 1070 ti
8gb ram ddr4 3000mhz

In gta 5 placa e folosita 90-100%. In samp este folosita 10-20%.

Este perfect normal, nu au de ce sa fie folosite 100%, nu toate jocurile au nevoie de placa video 100%. Calculatorul tau e foarte puternic. Daca ai fi avut un athlon 64 sau o placa r7 240. Da, ar fi stat 100% si in samp pentru ca sunt componente slab.

3 răspunsuri:
| Al3x998 a răspuns:

Cat despre fps-urile tale, vezi sa nu ai vsync activat in samp. Sau. Daca ai maxim 100 fps, instaleaza cleo si fpsunlock.cs

| FloriN714 a răspuns:

Poti forta placa video / procesorul din Task Manager

Ctrl + Shift + alt - Click dreapta pe joc - Go to details - click dreapta pe Serviciul selectat de Task Manager - Set Priority - Si alegi, below normal, high, realtime.

| Sergiust a răspuns:

Jocurile nu au fost concepute pentru o rezolutie asa mare si cred ca de asta este mai putin solicitata placa video