| Cerbul47 a întrebat:

Salut,am o nelamurire UNHACKME este bun ca anti-virus sau anti-malware?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Prima data : Toti virusii sunt malware, dar nu toti/toate malwares sunt virusi.
Un antivirus te protejeaza de amenintari deja stabilite, cunoscute, vechi pe cand un antimalware te protejeaza de amenintari recente ( zero-day ).
Unul poate da gres, unde celalalt izbuteste, de exemplu un antivirus sa-ar descurca mai bine cu un USB sau CD pe cand antimalware s-ar descurca mai bine in mediul Online.
UnHackMe a fost construit ca un Anti-Rootkit, sau antivirus, dar cum spune si pe site, au fost implementate functii de antimalware. Probabil in ziua de azi serveste ca un antimalware decat ca un antivirus, dar astea nu conteaza decat daca te bagi in locurile mai intunecate ale internetului, daca o faceai, stiai deja despre ce e vorba.
Faza e ca te protejeaza, nu-ti bate capul cu altceva.

| Cerbul47 explică (pentru N0xEterniS):

OK multumesc, am mai avut o problema cu un virus care imi facea procesorul a functioneze 100% fara sa fie cv pornit si m-a ajutat si unii spuneau ca este fals in comentariile lui si de asta am intrebat ca sa fiu sigur.

1 răspuns: