| Oral a întrebat:

Salut am o problema cu cs, de 2 zile am fps la 60, deci pornesc jocu intru pe un sv si dupa 15 secunde de la 160 de fps imi scade la 60, iar dupa 2-3 minute iar urca timp de 5-10 secunde la 160, 1 la mana tin sa mentionez ca am un laptop de 1 an jumate si il curat de praf 1 data la saptamana si 2 la mana nici procesorul nici paca video nu se incalzesc (ca sa zici ca asta e problema) de la ce ar putea fi? (am reinstalat windosul si la fel face)

1 răspuns:
| TheRealFantasy a răspuns:

Diferentele de fps (drop-urile) apar din motive simple, ori din cauza setarilor(optiuni joc setate pe maxim, config default sau care mananca fps-uri) ori din cauza internetului care mai are fluctuatii, pachetele primite poate nu se sincronizeaza cu cele trimise. asta poti ajusta si din config dar e inutil daca internetul nu face fata(nu se sincronizeaza).
Ce ai putea face e sa te asiguri ca in config(pe care il gasesti in folderul in care ai instalat jocul, in subfolder-ul "cstrike") pe care il poti deschide cu notepad/wordpad, ai niste linii si mai bine zis niste comenzi cu valori setate anume:
cl_cmdrate 101
cl_updaterate 101
ex_interp 0.01
Prima e maximul de pachete primite, a2a de trimise sau invers, nu mai stiu. Iar ex_interp e raportul dintre ele, practic sincronizarea de care ai nevoie.
De asemenea poti incerca sa testezi setarile, sa le pui la minim la video sa vezi daca face la fel, iar daca nu mai scad atunci de acolo vine problema, mai mult sau mai putin.