| AnormalFunkyGuy a întrebat:

Salut. Am o problema cu server-ul de metin: Apare "Server offline" desi sv e on. Asta doar la o parte din server. Isi revine (poti intra pe cont) ori dupa cateva minute, ori dupa cateva ore.
Am sunat la host si au spus ca nu e de la ei...
Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Nu prea inteleg iti pun cateva intrebari ca nu inteleg problema?

1 Apare la Client ca Servarul este offline.
2 Playeri (cat si tu) merge sa intri pe server chiar daca scrie server Offline.
3 Apare pe Site in Client?(Unde).
4 De cat tip este aceasta problema.
5 Daca raspunzi la fiecare intrebare iti pot zice cum rezolvi acest lucru, cred ca te-ai grabit cand ai scris intrebarea ca nu prea se intelege mare lucru.
Ai zis ca apare Server Offline dar nu ai specificat si unde?

| AnormalFunkyGuy explică:

NinjaSharinganul; Apare pur si simplu in CLIENT. Nu pe site. Pur si simplu nu pot sa intru in METIN, la CARACTERE.

| AnormalFunkyGuy explică (pentru DragomirMihail2020):

Apare pur si simplu in CLIENT. Nu pe site. Pur si simplu nu pot sa intru in METIN, la CARACTERE.

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru AnormalFunkyGuy):

Erau 2 lucuri care sa fie OFFLINE.
Daca este pe client se poate rezolva.
Ultima intrebare si iti zic cum se rezolva treaba.
Merge sa intri in joc (sa de joci sau nu) doar merge pana la caracter si gata?

Raspunsurile la problema ta.
1 Daca merge pana la caracter sa intri si atat (nu poti intra in joc) este vorba de un BUG LOGIN.
2 Daca merge sa intri in joc (dar apare la CH1 SRV OFF) inseamna ca trebuie editat Clientul de Metin2.
3 Stii cum intri in client extragi fisierele root,unde schimbi si IP arata si CH (OFF, Normal, FULL, etc) schimbi in loc de OFF in ON.

Si problema cred ca este de Login Bug din spusele tale.
Se poate rezolva foarte usor.
Intri pe PUTTY, de loghezi:
Si bagi urmatorul cod:
cd /usr/rain/auth (sau) cd /usr/game/auth
./auto.sh

Asteptam 2-5 minute sa rezolve situatia si dai un reboot la server (restart).
Dupa ce ai dat poti intra sa te joci. (fara sa mai fie acel bug).
Mult Succes.

| AnormalFunkyGuy explică (pentru DragomirMihail2020):

Serveru apare on. pe sl sunt jucatori dar odata ce tea scos sau dai u log of. nu mai poti intra. iti da eroare la conexiune

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Problema ta este la loguri.
1. Salvati fisierul in root/ cu numele clean.sh
2. Da-i unele permisiuni prin tastarea chmod 755 clean.sh
3. Incepeti cu tastarea./clean.sh

find /usr/game -name "*. core" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "p2p_packet_info.txt" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "packet_info.txt" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "stdout" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "syserr" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "syslog" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "udp_packet_info.txt" -print -exec rm {} \;
find /usr/game -name "VERSION.txt" -print -exec rm {} \;
##questa parte deleta i file non necessari dentro le cartelline di game
#/log
rm -fr /usr/game/all_log/auth/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/db/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/first/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game1_1/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game1_2/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game1_3/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game2/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game61/log/*
rm -fr /usr/game/all_log/game99/log/*
##questa parte deleta i log vecchi
#db log
id="user"
pwd="password"
mysqldump -u $id -p$pwd –add-drop-table –no-data log | mysql -u $id -p$pwd log
##questa parte cancella e ricrea tutte le tabelle del db log
echo "Boom!"
#fin

Sau:

Repara fisierele din Navicat.
Account - selectam tot ce avem acolo - click dreapta - maintain tables - repair tables - extended
Asa faci si la Common, player, logon, etc.

Problema nu stiu ca nu am stat sa vad eroarea.
Oricum este o problema de LOGARE.
Asa ca sunt 3 variante.

1 Login Bug.
2 Curatarea logoului.
3 Repararea Fisierelor din navicat.
4 Dai la sfarist un reboot.
Sau intri pe Metin si dai /reload all sau /reload si astepti cateva 1-10 minute si gata (/reload tine locul reboot).
Eu nu am stat sa vad eroarea sau cum sa rezolva ea.
Din 3 una macar sa mearga (poti sa le ei pe toate la rand si sa vezi.
Din 100 de servere doar 1-10 au aceasta problema.