| denisTiky a întrebat:

Am o problema, nu imi mai merge hard-diskul. Sa o iau cu inceputul: Acum cateva saptamani am desfacut PC-ul sa il mai curat de praf, sa schimb pasta pe procesor, etc. Si na, am scos si hard-diskurile (am 2 hard-diskuri). Dupa ce am asamblat totul la loc am pornit pc-ul. Dar am observat ca nu mai am partitia "D". Ca sa intelegeti mai bine eu am 2 hard disk-uri, unul din ele are 250Gb si am pus pe el partitia D iar celalalt are 150GB si are C-ul. Asadar, am stiut la care hard sa ma uit si am desfacut iar pc-ul si m-am uitat la cablul sata care era putin rupt de la mufa aia unde intra in el. Am scos mufa, am bagt-o iar, am pornit pc-ul dar tot nu am partitia. Intr-o zi, tot asa am umbalt la hardul ala si cand am vazut ca tot nu am partitia aia am scos cablul sata din hard (in tot acest timp pc-ul era pornit) si am pus-o iar dar de data aceasta am miscat-o putin acolo sa vad poate poate imi apare partitia ((=. Dar nu, nu mi-a aparut. De atunci e ceva timp si m-am uitat si pe internet dupa cum as putea sa rezolv, dar am gasit un articol care zicea ca daca scot cabluri de prin hard disk se poate strica. Cand am citit asta am pus mana pe hard si il simteam cum vibreaza de la rotatia discului. Deci cred ca nu este stricat hardul ci doar cablul sata. Ar trebui sa iau unul si sa incerc? Ce sa fac ca nu mai pot sa stau fara artitia aia....acolo aveam si chestii importante cum ar fi: poze,muzica, conturi de la tot felul de chestiil.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Cea mai simpla varianta ar fi sa schimbi cablurile s-ata de hardul cu probleme la cel care functioneaza si asa vezi daca cablul este de vina. Totusi nu e ok sa umbli in pc cand este sub tensiune ca e posibil sa "bulesti" ceva pe acolo. In momentul cand tu ai umblat la hard cu pc-ul pornit e posibil sa fi defectat mufa s-ata a hard-ului sau cea de pe placa de baza, chiar daca tu simti hardul ca vibreaza el numai trimite date catre placa de baza.

| denisTiky explică (pentru Intruder19):

Mercii! cablul era de vina

1 răspuns: