| applemobile a întrebat:

Am reinstalat aseara windowsul pe un laptop (Vista 32 biti). Toate bune si frumoase pana la o scanare a Nod32-ului, care a gasit un Trojan Vundo.gen! h. Acelasi lucru a fost gasit si de Winddows Defender. Stergeam virusul iar apoi imi cerea restart la calculator. Il restartam, dar nimic, acelasi trojan aparea de fiecare data. Am oprit anti-virusul pentru ca mesajul cu restart aparea din 5 in 5 secunde. Vreun sfat? Se poate face ceva in afara de reinstalarea Windowsului? Dar faza e ca virusul a aparut imediat dupa instalarea windowsului, nu stiu ce sa mai zic.
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Windows-ul avea acest trojan in el!
Descarca Vundo Fix.exe de aici http://www.atribune.org/ccount/click.php?id=4
Dublu-clic pe VundoFix.exe pentru instalare apoi clic pe butonul Scan for Vundo. După ce a terminat scanarea, da clic pe butonul Remove Vundo.Ve-i primi un prompt in care iti spune să elimini fişierele-> clic pe YES. Odată ce faci clic pe YES, desktop-ul tau va merge gol, deoarece incepe eliminarea Vundo. După finalizare, iti cere sa repornesti computerul-> clic pe OK.

Notă: Este posibil ca VundoFix sa întâlneasca un fişier care nu a putut fi eliminat. În acest caz, VundoFix il vei rula in SAFE MODE si urmezi instrucţiunile de mai sus pornind de la "Click pentru Vundo Scan" atunci când VundoFix apare la repornire.Pentru a intra in SAFE MODE da un restart la computer si cand apare prima imagine pe desktop apasa de mai multe ori tasta F8 pana iti apare o imagine neagra cu scris alb->si aici selectezi din sageata sus/jos->safe mode.
Apoi Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a mai gasit aici)
Bafta!

| dorikut a răspuns:

Scaneaza computerul folosind MalwareBytes ( http://www.malwarebytes.org/ ) si SUPERAntiSpyware ( http://www.superantispyware.com/ ), apeleaza la optiunile "curata" si "sterge" pentru a elimina Trojan-ul din PC, da un restart si vezi daca mai ai probleme.

Succes! :)

| AdySnaP a răspuns:

Eu am avut vreo 20-30 de trojeni (nu mai stiu ce tip erau) dar mia recomandat cuneva AVG si mi ia sters pe toti asa ca til recomand si eu big grin