| AllyFTW a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de PC-ul meu. As dori sa imi cumpar o placa video dedicata. As dori sa imi iau o placa video foarte buna dar nu stiu care este cea mai buna si sa nu fac bottleneck. Va voi lasa componentele mele principale!

PC: HP Compaq Elite 8300 Convertible Minitower PC

Procesor: i5 - 3470 3.2 GHz / 3.6 GHz

Ram: 8GB Ram DDR3 665MHz

Placa De Baza: Hewlett-Packard 3396

Windows: 10 Pro 64 - bit

Monitor: DELL P2210 cu o rezolutie de 1680 x 1050 dar lucrez pe 1680 x 1010

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Am avut si eu acel procesor impreuna cu o placa video nVIDIA GTX 970 si n-am avut probleme cu bottleneck-ul. Dar l-am inlocuit cu un i7 de ultima generatie deoarece aveam nevoie de frecventa mai mare pentru un anumit joc. Eu zic ca ar merge sa-ti iei un GTX 1060 care e ceva mai bun decat un GTX 970. Pentru rezolutia pe care o ai nu cred ca vei intampina probleme in vreun joc, cu exceptia celor care nu sunt bine optimizate (cum ar fi Dishonored 2 in unele locuri).
Peste cateva zile se lanseaza nVIDIA RTX 2080 si 2080 TI, iar peste o luna sau doua ar trebui sa apara si 2070 sau 2060. Seria 1000 are deja 2 ani vechime, poate merita sa astepti.

| Zangetsu a răspuns (pentru Zangetsu):

Oops. Acum am vazut ce unitate ai. O placa video dedicata care e cat de cat buna, va avea nevoie de alimentare separata de la sursa, iar sursa cu care e echipata unitatea ta, nu cred ca contine astfel de conectori. Va trebui o sursa noua de macar 500W cu 2 conectori pci-express 6+2 pini.

| AllyFTW explică (pentru Zangetsu):

Mersi!