| dNnd a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire daca puteti sa ma ajutati. Vreau sa-mi cumpar o memorie de ram dar nu stiu decare ( ddr1, 2, 3 ) Cum pot afla care este compatibila cu pc-ul meu? Ca sa nu dau bani aiurea.

Placa video : Nvidia GeForce 6200 TurboCache (TM)

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce treaba are placa video cu ramul? Probabil ai nevoie de DDR2, dar subscriu la ce a zis lvl1000.

| RaZoR2 a răspuns:

Daca iti ie 2 placute de ram trebuie sa ti le iei la fel adica 1gb cu 1gb amandoua ddr1 sau 2nu conteaza de cat iti iei si daca iei o placuta poate sa fie ddr1 sau ddr2

| KodrutZ a răspuns (pentru RaZoR2):

De ce nu taci daca nu ai habar? El zice ca nu sti ce memorii ii merg cu placa de baza, iar tu o dai in balarii cu sa fie la fel sau nu. Pentru cultura ta generala, sa stii ca merg memorii de capacitati/viteze diferite pe aceeasi placa, doar ca - evident - nu merge sa combini standarde diferite intre ele (DDR-2-3).

| lvl1000 a răspuns:

Descarcarca Everestul http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

E 100% gratuit, si iti spune absolut orice despre sistemul tau.
Vrei sa afli ce ram ai, selectezi "placa de baza" si afli exact ce memorie ai