| Spurtzizc a întrebat:

Am strans bani necesari si vreau sa imi comfigurez un PC (doar unitatea). Buget 2000€. Dar vreau sa fie forte bun pe partea de gaming si de preferat carvasa sa fie un NZXT (imi place modelul). Imi poate face cineva care se pricepe? Mai am o intrebare legata de pc. De ce la unele pc-uri sunt cate 2 placi video la fel ex: 2x geforce 1080? Il face mai performant de cat e? Sau poate face cu una ce face cu ambele?
Dau funda...

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Uite cum sta treaba. Bugetul de 2000 Euro e pentru 2k, 4k. E pentru 2, 3 monitoare. 1100 ar fi indeajuns ca sa poti juca toate jocurile la ultra in 60fps.
Te-as putea ajuta cu un build, cel mai bun pentru un singur monitor.

Chestie cu 2 placi video se numeste Crossfire si bineinteles e conceput pentru a creste performanta.

| Spurtzizc explică (pentru N0xEterniS):

Eu vreau sa merg pe 3 monitoare deoarece ma joc si lucrez pe el si am nevoie sa vad mai milte chesti. Prefer sa fie mai performant si sa tina mai mult decat sa investesc in fiecare an. De acea prefer 2 placi video. Si am niste ganduri sa ma apuc si de YTB (Vlog daca imi ramane putin timp liber. Imi poti face o configurare pe pc garage de 2000€?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Spurtzizc):

Nu sunt din Ro, nu folosesc PC garage, ti-am facut o lista, doar da copy/paste big grin

https://pcpartpicker.com/list/hKcPr7

Costa 2.400 dolari = 2.000 euro
Daca mai ai vreo nelamurire, te pot ajuta in coninuare.

| Spurtzizc explică (pentru N0xEterniS):

E ok.
Ms