| LaRkIn a întrebat:

Salut, am un procesor Amd Athlon x3 450 de 3.2 ghz. Am vazut ca pot sa ii deblochez al patrulea nucleu, asa am si facut. Mi-am luat speedfan sa vad ce temperatura are si la Core imi apare 64-65 pe idle...inca nu stiu cat imi apare la full load sau ceva gaming... e normala temperatura?

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Nu e normala temperatura. 65 de grade ar trebui sa ai in full load. Se poate sa fie o eroare in citirea temperaturii sau cooler-ul stock este prea slab. Poate ai praf pe heatsink. Deschide carcasa si aspira.

| Miculverde a răspuns:

Posibil sa ma insel, dar din cate mai stiam eu procesoarele Amd intotdeauna au avut temperaturi mai mari ca cele Intel, temperaturi in jurul a 60

| LaRkIn explică:

La 3 nuclee deschise temperatura 3 la 30-35 de grade idle si 40 - 45 la full load...praf nu am e luna si bec nici in citirea temperaturii nu cred ca e vreo problema din moment ce pc-ul e cumparat recent...