| RaptorFabian a întrebat:

Ar merge sa fac upgrade de la i3 9100 la i7 generația a 6-7? Și dacă as face diferențele în gaming s-ar simți? Sau mai bine ar fi sa fac upgrade la i5 9600k?

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

In toate jocurile de ceva ani buni, placa iti scoate procentul cel mai mare de fps in gaming. Configuratia ta este balansata in asa fel incat daca faci upgrade la gpu, o sa ai bottleneck, ( dual channel ram ajuta mai mult daca esti la 1080p) si daca faci upgrade la cpu, nu o sa conteze in gaming pentru ca placa deja ajunge la 95% +.
Daca folosesti pc'ul ca workstation, atunci bineinteles ia i7, pentru gaming, cu placa respectiva, nu.
Daca vrei sa te multi la 1440p, ia o placa mai buna, cpu actual o sa tina.

| BehindYouMF a răspuns:

Eu in locul tau as face un upgrade la Ryzen 5 3600.
Schimbare de placa de baza si procesor, rupe ce vrei tu in 60fps minim (depinde si de placa video)

| RaptorFabian explică (pentru BehindYouMF):

Da însă eu vreau Intel... Nu mai stau sa schimb placa de baza... Am rx 580 de la msi de 8 gb. Și 16 GB RAM DDR 4 3000 MHz.

| RaptorFabian explică (pentru RaptorFabian):

Placa video e de la Gigabyte*. Și e de 8 GB.