| dsava a întrebat:

Salut..as vrea sa imi cumpar o placa video buna pentru jocuri. si nu prea ma pricep asa bine.Am nevoie de niste sfaturibig grin. buget 1000-1500 ron.

7 răspunsuri:
| dsava explică (pentru Zangetsu):

Sincer sa fiu si eu m-am gandit la nVIDIA gtx 660 ti... dar multi spun ca amd radeon 7950 este mai buna datorita celor 300+biti.Acum nu prea stiu care sa o aleg.

| Zangetsu a răspuns (pentru dsava):

Cauta pe net review-uri si benchmark-uri, si vezi care merge cel mai bine in jocurile pe care vrei sa le joci. http://www.anandtech.com/bench/Product/550?vs=647

| Andrei7520152 a răspuns (pentru dsava):

"Sincer sa fiu si eu m-am gandit la nVIDIA gtx 660 ti... dar multi spun ca amd radeon 7950 este mai buna datorita celor 300+biti.Acum nu prea stiu care sa o aleg."

Cu cati ai mai multi biti, cu atat e mai bine. e chiar mai bine sa aiba mai multi biti decat memorie video. de ex 1GB pe 256 de biti e mai buna decat 2GB pe 128 de biti.

| Andrei7520152 a răspuns:

1000 de ron...adica 10.000.000 lei vechi sau ai vrut sa zici 100 de ron? In fine, daca dispui de 1000 de ron, cam orice cumperi e racheta si numai bun de jocuri. nu vei fi dezamagit. Orice peste 1 GB cu 256 biti si GDDR5 pe PCI-E e bun. Dar sincer, poti gasi o placa video buna si sub 1000 de ron.

Răspuns utilizator avertizat