| Lajsvdufbvf a întrebat:

Salut.As vrea sa imi iau un ps 4 pro, pot sa il conectez la un monitor? Adica nu la tv. Si daca da, recomandati-mi un monitor pana in 500 lei.Multumesc

Răspuns Câştigător
| n1c0t1n333 a răspuns:

In idee nu trebuie sa conectezi decât cele 3 mufe ( roșu, alb, galben) in cele 3 porturi de aceiași culoare din spatele sau lateralul televizorului tau. Apoi din telecomandă, apăsând butonul "source/ intrări" te duci la meniu "AV". Pornești PS4 și gata. (Nu am menționat că trebuie sa conectezi si PS4 la priza, dar asta cred că e clar?).

Oricum, daca nu înțelegi desper ce cablu/ porturi vorbesc, trimite-mi un mail și o să îți trimit poze cu mufa/porturile și o sa te ajut mai mult. Dar dacă zici că îți cumperi PS4 nou nouț, ai acolo instrucțiunile de conectare.

Sper că te-am ajutat și aștept să îmi spui daca nu iti este clar ceva happy

3 răspunsuri:
| n1c0t1n333 a răspuns:

Salut. La un monitor normal, nu cred că merge. PS4 are ieșire video AV ( 3 mufe ). Un monitor are doar VGA. Din câte știu eu, PS4 nu are mufa VGA. Daca vrei sa conectezi consola, trebuie să îți cumperi un adaptor AV in VGA.

O alta posibilitate ar fi să îți cumperi un mini-televizor. Acesta are conectare AV si îl poți conecta direct.

Cat despre monitore... Ceva 4k are fi perfect.

Sper că te-am ajutat. Mult spor la gaming happy

| Lajsvdufbvf explică (pentru n1c0t1n333):

Multumesc mult. Am televizor 4k si acolo cred ca nu e nici o problemă sa il conectez, adică merge fara sa cumpăr altceva?

| Lajsvdufbvf explică (pentru n1c0t1n333):

Ok.Am inteles. Dacă tv nu e 4 k nu e vreo problema nu i asa?

| n1c0t1n333 a răspuns (pentru Lajsvdufbvf):

In idee nu trebuie sa conectezi decât cele 3 mufe ( roșu, alb, galben) in cele 3 porturi de aceiași culoare din spatele sau lateralul televizorului tau. Apoi din telecomandă, apăsând butonul "source/ intrări" te duci la meniu "AV". Pornești PS4 și gata. (Nu am menționat că trebuie sa conectezi si PS4 la priza, dar asta cred că e clar?).

Oricum, daca nu înțelegi desper ce cablu/ porturi vorbesc, trimite-mi un mail și o să îți trimit poze cu mufa/porturile și o sa te ajut mai mult. Dar dacă zici că îți cumperi PS4 nou nouț, ai acolo instrucțiunile de conectare.

Sper că te-am ajutat și aștept să îmi spui daca nu iti este clar ceva happy