| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu daca este o diferenta mare intre un ryzen 5 2600 si un 3400G pentru gaming. Am auzit ca 2600 e mai recomandat, dar este chiar asa o diferenta mare la cat de bine ruleaza jocurile? Folosind si GPU.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Diferenta? Da. Atat de "mare" : prea putin, depinde de joc.
https://www.youtube.com/watch?v=953hnABhCz0

| SilviaDulcik a răspuns:

Ryzen 5 2600 este un procesor cu 6 nuclee și 12 threads.
Ryzen 5 3400g este un procesor cu 4 nuclee și 8 threads, însă față de R5 2600, acest procesor are o placă video integrată, Radeon Vega 11, care este bunicică, dacă ai baretele RAM corespunzătoare.

Dacă ai deja placă video dedicată sau dacă vrei să cumperi o placă video dedicată cât de cât puternică (minim GTX 1650/RX 580/ RX 5500 XT), nu are sens să cumperi Ryzen 5 3400G.

Pe viitor te va ajuta Ryzen 5 2600 deoarece are mai multe nuclee. În prezent ce te ține pe loc este mai mult ca sigur placa video și nu procesorul.