| Supremejordannike2004 a întrebat:

Am un Ryzen 5 3400G cu Cooler Stock. Daca as vrea sa schimb cooler-ul ce cooler imi recomandati pe aer?

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dupa ce raspunzi la intrebarile colegului, nu uita sa te gandesti si la carcasa.
E suficient de lata sa adaposteasca alt cooler mai mare?
Are ventilatoare in partea din fața, si fante suficient de mari sa poata trage mult aer?

Eu l as lasa pe cel stock.
E putin mai galagios, dar face fata, pentru jocuri FullHD pe acel procesor, si atata vreme cat nu te bagi la OC.

| Johny_George_1997 a răspuns (pentru NLS):

Majoritatea carcaselor au dimensiuni standard. Nu mai suntem pe vremea cand existau Dell optiplex in care nu iti incape orice componenta. Cam toate coolere au aceeasi dimensiune in inaltime, latimea diferentiaza in functie de cate ventilatoare ai pe cooler.

| Supremejordannike2004 explică (pentru NLS):

Cred ca îl las pe cel stock

| NLS a răspuns (pentru Johny_George_1997):

Exista si-acum Optiplex, mai mult decat oricand. Am 12 in birou.

Coolere exista de la ~100mm...la 190mm.
La fel si carcase care permit doar cooler de 135mm, sau altele ce permit 180+mm.

In alta ordine de idei, mai exista problema ventilatiei, presupunand ca are o carcasa incapatoare.
Deja am 3 cunoscuti ce stau cu capacul lateral deschis, fiindca au dorit carcasa moderna...
Iar frate-meu isi trimite saptamana viitoare capacul din fata la un CNC, noroc cu aluminiul.

| Supremejordannike2004 explică (pentru NLS):

Eu vreau sa imi iau o carcasa cu Mesh ca am una fără mesh si doar un ventilator pe spate

| NLS a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Exact ce ziceam mai sus.
Cand ai un pc incropit din piese, si buget foarte mic, se intelege ca apar si astfel de situatii.
Insa cand dai bani pe un pc nou, mai bine strangi bani treptat si cand iei, iei ceva ca lumea.
Al meu face 10 ani in decembrie si nu am upgradat decat placa video si am pus un hdd mai mare.
Si un ssd, dar cel initial se stricase.
Acum nu zic ca e ok sa faca toata lumea ca mine, dar pentru vreo 3-4 ani in fata e bine sa te gandesti inainte sa cumperi ceva.

| Johny_George_1997 a răspuns (pentru NLS):

Pai asta e cand se cumpara carcase de **** pentru ca sunt de "gayming" sau au rgb. Multi nu stiu ca o carcasa conteaza sa aiba in primul rand un airflow bun, inainte de orice altceva. Si optiplex nu cred ca cumpara multi de isi fac pc-uri custom cu toate ca, da e greseala mea ca am presupus ca are custom. Nu prea sunt obisnuit sa lucrez decat cu calculatoare custom in ultimii ani si de asta

| Johny_George_1997 a răspuns:

Depinde de buget. Daca nai un buget mare, nu merita schimbat cel stock, pentru ca cel stock este un cooler genial. Ce temp ai acum? dc vrei sa il schimbi?

| Supremejordannike2004 explică (pentru Johny_George_1997):

Eu zic poate pe viitor. Am intre 45 si 55 de grade. Bugetul nu stiu inca ca nu imi trebuie momentan. Ce zici sa nu il schimb? Am temperaturi bune?

| Johny_George_1997 a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Ai temperaturi super lol. Daca aveai peste 85 grade era o problema dar asa clar nu merita schimbat. Stai lejer.mai bine upgradezi altceva la calculator de banii aia, ca cooler cu siguranta nai nevoie

| DarthNiger a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Nu e nevoie sa il schimbi, ai temperaturi normale.

| Supremejordannike2004 explică (pentru DarthNiger):

Ok.ms