| Macarie_Mihai_1992 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu si eu cum mi-as putea deschide un server 24/24h de minecraft in care sa pot pune o mapa, sa nu dau bani si sa nu descarc nimic

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Ai avea 2 variante, ambele cu avantaje si dezavantaje :

1. Server de Minecraft pe calculatorul propriu
Avantaje :
- Fara reclame
- Nu ai problema cu spatiul ocupat de server
- Control 100% aspura serverului
- Cate pluginuri vrei

Dezavantaje :
- Pentru ca serverul sa fie deschis 24/24 trebuie sa lasi PC-ul deschis non-stop
- Nu prea poti folosi PC-ul la altceva in afara de server ( motiv pentru care se recomanda cumpararea unui calculator separat )
- Necesita ceva cunostinte technice

2. Server "moca" hostat de Server.pro
Avantaje :
- Usor de folosit
- Nu ocupa spatiu pe calculatorul tau

Dezavantaje :
- Pentru planul gratis trebuie sa "stai la rand" ca sa primesti server
- Din 2 in 2 ore serverul trebuie reinoit, altfel stai iarasi la rand
- Maxim 5 pluginuri
- Marimea serverului este foarte limitata
- Se pot afisa reclame

Dupa cum vezi, dupa cat platesti atat primesti... Asta e ceea ce primesti aproape degeaba. Chiar mi-as fi dorit sa iti dau o solutie mai convenabila, dar nu exista.

1 răspuns: