| Spataru_Ionut_2002 a întrebat:

Salut, astazi mi-a ajuns placa video xfx rx 460 4gb si am nevoie de alimentare separata, ce sursa sa cumpar pentru ca sursa pe care o am nu are alimentare separata.
PS:placa de baza hewlett-packard 1497

Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

Salut daca sursa ta are mai mult de 500watt si poate duce acea placa video poti cumpara acest adaptor care vine contectat la una din mufele molex din sursa https://www.emag.ro/......DDXHZKBBM/ am dat link-ul ca sa stii dupa ce sa te uiti!

22 răspunsuri:
| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Nu are mai mult de 500

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Pai de asta am zis de sursa ca si eu am o placa video xfx rx 470 de 8gb si consuma in jur de 400w inainte aveam o sursa de fix 480watt si cand bagam un joc care o stresa incepea sa miroasa a ars sursa laughing si am schimbat-o cu alta de 600w acum pot sa bag orice pe ea
dar la tine depinde si de ce componente mai ai in pc si ce jocuri vrei sa joci

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Pai mai am un i3 2120 si 8gb ram ddr3

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Ar fi bine sa-ti faci un calcul cat de cat pe site-ul asta sa vezi de ce sursa ai avea nevoie https://outervision.com/power-supply-calculator
pune un +- de la tine poate o sa mai bagi pe parcurs un hdd sau ceva

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Bună!
O sursă bună de 350-400W este suficient de puternică pentru a alimenta placa video. Îți trebuie adaptor, cum a sugerat AlleXuSS.

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Pai tu mi-ai zis ca nu pot schimba sursa

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Nu prea le am cu toate chestiile alea acolo

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Ok lasa-mi aici detaliile de la calculatorul tau o sa pun un minim am nevoie sa-mi completezi cateva care scriu eu mai jos
cpu?
cate placi/placute de ram ai in pc si ce capacitate are/au
hdd/ssd?
oc ai sau vei intentiona sa faci?
benzi led sau alte consumatoare atasate sursei mai ai?

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Cpu: i3-2120 3.3ghz
2x4 gb ram 1333
hdd 1 de 500 si 1 de 250
nu stiu ce ala oc si nici nu vreau, nu am benzi led
si 2 ventilatoare

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Acesta este calculatorul tău: https://support.hp.com/rs-en/document/c02779493
Am uitat că sursa este de 240W. De ce ai cumpărat placa asta video? De ce nu ai cumpărat una care nu necesită alimentare externă?

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Recommended PSU Wattage: 380 W
in concluzie daca ai o sursa de +400/450w poti pune placa video fara probleme mai ai nevoie doar sa de un adaptor pentru placa video si un slot liber la un conector molex de la sursa!

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Cand am cumparat-o nu mi-s-a spus ca am nev de alimentare externa

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Si din cate am observat ai 2 nuclee la acel processor nu stiu cum o sa te intelegi cu bottleneck-ul xD

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Ce e bottleneck?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

De unde ai cumpărat-o? O poți returna? Puteai să cauți acel model pe internet și ai fi găsit detalii despre ea.

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Alimentarea externa este folosita doar la placile video foarte pretentioase care nu-si pot lua necesarul doar placa de baza si necesita alimentare separata cu 4+2pini sau 6+2pini

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Bottleneck e atunci cand performanta sistemului tau este "gâtuită". De exemplu, cand ai o placa video foarte potenta, dar care este trasa in jos de restul configuratiei (procesor foarte slab) si nu se poate manifesta la adevarata ei valoare.

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Nu ai facut o alege buna acel sistem este mai mult pentru office/birou si o sa-ti faca probleme daca vrei sa o folosesti pentru jocuri in mare la ea merge facut un upgrade la sursa cred dar mai mult nu poti deoarece placa de baza te limiteaza foarte mult

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Am inteles, o sa incerc sa o vand si sa imi iau una fara alimentare externa

| AlleXuSS a răspuns (pentru Spataru_Ionut_2002):

Ce sa vinzi? te referi la placa video?
daca vrei sa cumperi alta placa video incearca ori sa cumperi alta ori sa o dai la schimb pe alta placa video!
dar orice ai face sa nu te ia valul uita-te de o placa video de cel mult 2-3gb daca esti din Bucuresti iti recomand sa-ti iei de pe Diablos Computer, calculatoare ok sau, samwise deoarece ai avantajul ca poti returna produsul si ai garantie olx nu ai nici-un avantaj cumperi dar nu stii ce cumperi sau cat va merge cand gasesti ceva care iti face cu ochiul da-mi mesaj privat sau pe mail la allexuss_gr@yahoo.com si te ajut

| Spataru_Ionut_2002 explică (pentru AlleXuSS):

Da-mi add pe Instagram spataru_ionut27