| Stefanut12345242 a întrebat:

Astazi mi am luat un pc. Am intrat in bios am dat secire boot mode pe enabled ca sa bag windowsu si acum porneste bipaie de 5 ori si nu apare nm pe evran. PLSS

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu cred ca ai selectat bootmode corect. Daca nu e nou trebuie scoasa bateria de pe placa de baza pentru reset. Daca e nou te asteapta o tura la magazin si service.

| Stefanut12345242 explică (pentru Wr3nch):

E nou...

| Wr3nch a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Atunci service. Tu nu trebuia sa schimbi boot mode ci boot priority, ca sa selecteze stickul.

| Stefanut12345242 explică (pentru Wr3nch):

Stiu facusem asta si nu boota

| Wr3nch a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Nu boota probabil pentru ca stickul nu era bine facut. Din pacate daca descarci carcasa pierzi garantia. Deci cam singura solutie e o tura la service.

| Stefanut12345242 explică (pentru Wr3nch):

E facut pe piese

| Wr3nch a răspuns (pentru Stefanut12345242):

Atunci cauta pe net modelul placii de baza si reset cmos. Sigur gasesti un tutorial util. Sau daca nu vrei sa risti chemi pe cineva care se pricepe.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Dezactiveaza secure boot -ul si o sa functioneze, majoritatea laptopurilor au problema asta si nu ma mira sa existe si la calculator

| PainTech a răspuns:

Ce ai avut de ai umblat la secure boot? Ala e pentru a verifica daca sistemul de operare instalat e "oficial". E in mare parte o masura de prevenire pentru rootkit-uri.

Intra inapoi in BIOS si dezactiveaza optiunea respectiva.

Poti incerca sa resetezi memoria CMOS daca nu merge. Verifica manualul de instructiuni a placii de baza.

| Stefanut12345242 explică (pentru PainTech):

A fost placa de baza stricata din fabrica. am schimbat o si a mers perfect