| DenisCosti a întrebat:

Salut,dacă am atins cu mâna placa video a calculatorului cu mâna în timp ce era în funcțiune, calculatorul pornește dar îmi placa video nu rulează

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Scoate placa video din carcasa si vezi daca mai porneste asa, daca porneste e clar ca placa s-a ars! Daca nu porneste verifica toate componentele sa fie conectate bine la placa de baza! Mai verifica cablul la monitor, retea, sursa, iatot de la capat ca si cum ai asambla un pc si vei gasi care e problema...

| DaniTIRB a răspuns (pentru lpavel):

E PARTIAL corect ce ai spus. Daca ai placa video integrata la procesor, da, scoate placa video din placa de baza (urmareste un videoclip de pe YouTube ca sa vezi cum) si introdu cablul video in placa de baza.
Daca tot nu porneste, incearca sa imprumuti de la un prieten placa lui video, sau cheama un IT-st (sa vina unul profesionist, nu un amator de la coltul scarii) care sa iti verifice calculatorul. In cel mai rau caz, iti cumperi altul nou sau il duci la un service. (Daca se poate trimite-l prin garantie, 100% ti-l repara...contra-cost caci tu l-ai stricat).