| Alecxyz a întrebat:

Salutare. Am o intrebare: am un calculator si l-am dezasamblat acum ceva timp pentru a vinde componentele. in timp mi-am dat seama ca nu vreau sa le vand si l-am reasamblat. Cand conectez sursa in priza se aprind becurile la placa video si placa de baza dar nu se porneste calculatorul. E vreo problema la sursa sau ceva?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Ce inseamna "nu porneste calculatorul"?
Deci LED-urile se aprind.
Auzi/vezi ventilatoarele lucrand?
Daca ai HDD cumva, se aud zgomote specifice care arata ca functioneaza?

Auzi cumva imediat dupa pornire niste bipuri sonore? (Cod de eroare hardware)

Imaginea pe monitor poate lipsi in primul rand din cauza RAM-ului
(de ex contact imperfect, cauzat de praf in slot,
de pozitionare incorecta,
sau de modificarea grosimii zonei de contact, in urma dilatarii/contractarii repetate (datorate caldurii) ).

Scoate placile, si introdu-le din nou, dar schimba-le intre ele (placa 2 o pui in locul placii 1 si invers).
Daca ai 4 sloturi cumva, si 2 placi, testeaza toate sloturile, pe rand, cu cate o placa.

O sursa defecta ( sau de ex cu un condensator ars) cauzeaza mai degraba restarturi si freeze al sistemului, decat lipsa imaginii.
Iar cand e prajita in totalitare (arsa), cred ca ti-e clar ca nu se aprinde nimic.