| Alex199e199 a întrebat:

Dacă am o placă de bază DDR2 se va potrivi o placă video DDR4 și va funcţiona?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ddr-ul placii video nu trebuie sa corespunda cu ddr-ul placii de baza. Asta e valabil numai pentru memoria ram. Placa video va fi compatibila atat timp cat exista slot potrivit pe placa de baza in care poate fi montata. De asemenea, sursa sa fie suficient de puternica sa suporte toate componentele din configuratia ta (unele placi au consum ridicat si necesita alimentare separata, direct de la sursa).