| MarioStrepede125 a întrebat:

Salut, detin un procesor Intel(R) core(TM) i5-7400 3.3GHz si un GTX 1050 ti 4GB OG. Problema este urmatoarea.
Vreau sa imi cumpar, atentie dupa eMAG un cooler bun la buget care sa raceasca si sa nu fie silentios, paremise ca am socket de 1151 cred.
Astept un raspuns!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tot il iei, ia-l pe cel mai bun nu pe cel mai iefitn

| vidiinho a răspuns:

Ai putea sa ne spui ce carcasa ai?
Ce buget maxim ai?

| MarioStrepede125 explică (pentru vidiinho):

Salut, carcasa nu stiu ce modele este dar este una cu 2 ventilatii in fata albastre cum arata si la unele reclame pe Facebook, etc..., bugetul ar fi de 150 lei

| vidiinho a răspuns (pentru MarioStrepede125):

Ai putea sa masori distanta intre partea superioara a procesorului, si capacul lateral? Coolerul pe care ti-l recomand este acesta, eu am avut varianta mai slaba, pe un athlon x4 750k (care este mai cald decat 7400, consuma mai mult) si nu aveam probleme cu temperaturile nici macar dupa OC

Coolerul are o inaltime de aproximativ 14cm
https://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx-300-r/

Pe langa cooler, iti recomand si o pasta termica mult superioara fata de cea cu care vine coolerul (daca vine, nu specifica in detalii)

https://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-4-4-grame/

Cu ambele, te incadrezi in 150 lei iar daca vrei, pot sa-ti facilitez codul meu voucher pentru o reducere de 1% din valoarea totala a produselor

C6R5CBBP

| MarioStrepede125 explică (pentru vidiinho):

Am nevoie de un cooler silentios si sa raceasca bine, mereu cand intru pe jocuri am iddle 100%... am cooler stock si pasta termoconductoare de la artic silver 5 vreo 39 de lei, cea mai buna din parerea mea dar degeaba daca coolerul e praf. Asa as fi vazut un cooler noctura apremise ca se numea, un cooler cu maro si alb, uni de o calitate ft ft puna dar mult prea scump. adica isi merat cei 300 lei dar nu imi permit., asa ca marime averi nevoie ca sa masurati daca intra coolerul in carcasa nu?

| MarioStrepede125 explică (pentru vidiinho):

Si pe langa asta am stat ft bine sa ma gandesc la:
Calculatorul meu se auzea ft ft tare sgomotos, si am gasit problema, am desfacut carcasa si mi-a dat prin cap. Ia ma sa scot ventilatoarele din fata cele doua blue. Cum le-am scos s-a facut liniste, dar nu sunt sigur daca le scot pe amandoua este posibilitatea sa nu mai raceasca deloc procesoru? Ca gen mai am un mic ventilator care scoate aerul afara langa procesor. Daca puteti sa imi recomandati si 2 ventilatoare silentioase de buget si bune. Undeva la 70 lei nu stium.

| MarioStrepede125 explică (pentru vidiinho):

Si daca se poate as vrea sa imi sugerati o carcasa de pc buna, cand zic buna vreau sa fie sa o prind bine sa fie spatioasa, sa aiba mai multe prinderi de ventilatoare sau ale chestii depe Emag

| vidiinho a răspuns (pentru MarioStrepede125):

Daca scoti ventilatoarele din fata, nu e prea ok, ca sa ai un flux bun de aer ai nevoie de minil, 1 ventilator in fata, si altul in spate
Cel din fata baga aer rece, iar cel din spate scoate pe cel cald
De obicei, majoritatea ventilatoarelor sunt de 12cm
Daca nu vrei sa cheltui mult, iti recomand urmatorul ventilator, cu un CFM decent si este destul de silentios
https://m.emag.ro/....../E0PK2BBBM

Ca si cooler ai putea sa iei acesta
https://m.emag.ro/......DX31CQBBM/

Acesta raceste mult mai bine, dar cum spuneam mai sus, este important sa stii ca incape, are 15.7cm inaltime