| Alexandru_Gaievici_1989 a întrebat:

Salut este mai bun ryzen 3x ca si 1200?
renteaza 1300x? am vazut ca ryzen 3 1200 este mult mai votat. multumesc

5 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

Nu prea merita diferenta de pret dintre cele doua, adica aproximativ 169 de lei. Daca overclockezi 1200 la 3.5 ghz, ceea ce e foarte simplu sa faci si nu ai nevoie de alt cooler, sau o placa de baza scumpa, ajungi la performanta unui 1300x. Iti recomand 1200.

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru EusebiuPWN):

Cat poti sa ii dai overclock la 1200 maxim cu un coolar normal?

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru EusebiuPWN):

Am placa de baza gigabyte ab 350. Cat ar merge overclok maxim cu un cooler normal? Multumesc

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Alexandru_Gaievici_1989):

Nu stiu, depinde de norocul tau, insa in 3.7 ar trebui sa-l poti tine stail fara probleme. 3.7 e suficient zic eu.

| Alexandru_Gaievici_1989 explică (pentru EusebiuPWN):

La ram ce zici, ma gandeam sa iau pe 3200 ce zici? sau sa pun pe 2400? si o sursa imi ajunge una de 650? multumesc