| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Eu am un ssd de 240 gb si un m2 de 1tb pe care l-am cumparat astazi pentru a imi instala jocuri pe el, tinand cont ca un joc mai nou are 100 gb :)).

Eu am windows-ul pe ssd si planuiesc sa-mi instalez jocurile pe m2.

Credeti ca e ok asa, sau ar trebui sa-mi instalez si windowsul si jocurile pe m2?

Multumesc anticipat pentru sfaturi

SSD-ul : https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/a400-240gb-sata-iii -25-inch/

M.2-ul: https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/nv1-1tb-pci-express -30-x4-m2-2280/

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Instaleaza unde vrei.Dar daca instalezi totu pe M ala ce spui de ce ai mai luat si ssd?
Lasa wind pe sdd si ce mai pui tu, jocuri etc.Eu din cate stiu, sau banui, nu mai stiu multe despre calc astea cu wind pe ele, M ala ar fi trebuie sa lasi liber ca si o memorie normala, dar poate gresesc.

Deci trebuia sa iei ssd mai mare, acolo instalezi toate iar m ala folosesti ca si memorie.
Ce pot sa zic este ca am vazut o comparatie intre 2 laptopuri exact la fel, dar unu aveai si M asta alantu fara.
Nu ma interesai daca avea ceva instalat pe M omu arata diferenta, erau diferente destul de mari.
Ce a fost asa strans, a fost cand au butat si inca vreo 2 chestii de genul asat minore la care na prea contat M, dar in rest la copiat, la video si jocuri M era mult mai bun, uneori si cu 1 minut si ceva.

Daca vrei sa stii cum ar fi mai bun, cauta pe Youtube, dar in engleza si aia stiu mai multe si mai bine.
Eu nu fac ca altii sa ma duc eu sa caut pentru cine intreaba pe aici laughing poate de mar ruga cineva, hai sa zic, dar asa nu stau sa caut pentru altii.

SDD ala ce ai luat tu e ok dar mic, insa iuti faci treaba cu el.Ca brand e ok si ala, cele mai bune din cate am citit este Samsung, dar e si mai scump.
M ala e bun si ca brand si ca marime, ai dat ceva pe el laughing

Cel mai bun, ca tot veni vorba este procesorul de la Apple ala M tot m se numeste si ala laughing M1 mai exact si are procesorul, memoria si video in unu singur.

Am vazut ca ia luat pe astia de la Intel, Intel cand vazu ca vin astia care nu se ocupau de procesoare sa le dea lectii, au scos acu rapid alt procesor nu mai stiu generatia 12 parca laughing numa sa-i faca pe astia de la Apple dar au scos doara 2 procesoare atat, de aia cred ca au facut-o pentru concurenta.

Unia spun ca tot nu-s mai bune ca cele de la Apple, dar na stii cum is oamenii fiecare cuc ei place, lauda pe aia.

Asa ca poate o sa iau si eu unu de asta Apple cu chip M1 laughing Am fost am butonat, pff sic e frumoase sunt, atata laptopurile cat si All in One.Astea is belea laughing subtiri de la cap la cap.
Am vazut o comparatie Intel vs Apple ambele pe laptop Apple, se pare ca m1 ala ar fi mai bun.
Dar voi stiti astia ce sunteti in gat dupa jocuri.Eu nu-s curios de jocuri, mai citesc ma uit ce vorbesc unia, doar asa pentru mine ca informatie.
Deci cauta in engleza si gasesti sfaturi mai bune cum sa folosesti ce vrei tu.

6 răspunsuri:
| Al3x998 a răspuns:

Mama, e clar rolling on the floor nu instala windows-ul pe ssd-ul ala pe sata, are viteze mult mai mici decat un m2. Toata ideea e sa instalezi windows-ul pe cea mai rapida unitate de stocare, adica pe M2. Eu zic sa scapi de cel pe sata, pentru ca nu are rost sa-l mai tii, si sa instalezi windows-ul si jocurile pe m2. sau daca totusi le vrei pe ambele, pastreaza-l pe ala de 240gb tot pentru jocuri, sa ai acolo o unitate de stocare de rezerva, dar windowsul musai pe m2. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Instaleaza windows-ul pe M2 deoarece are viteze mult superioare de scriere/citire, dezarhivare etc, la fel si jocurile, sa lasi macar 100-150 gb liber pe m2 si sa mai pui si pe SSD Sata jocuri pentru a rula ok

| relian a răspuns:

Ok asa este, ala ce ai luat tu M.2 NVMe PCIe este mai rapid, iar odata ce ai reusit sa instalezi, inseamna ca placa ta de baza are slot de asta M.2 PCIe deci ar fi bun sa instalezi totu pe asta.

Dar asta inseamna sa instalezi wind, banui ca nu-i cine stie ce dificil.
Ai putea sa lasi ambele, dar pui totu pe M.2 ala si doar cand ai de stocat ceva, bagi pe ala de 240 GB.

Ce ai luat tu este mai rapid decat SSD SATA de 6 ori.Dar nu te astepta ca o sa zboare computerul, baga si vezi daca se observa diferenta.
Cand am zis sa le lasi, nu ma uitai pe link-ul tau, nici nu am fost atent sa stiu ca deja ai instalat si pe asta M. 2Deci daca deja l-ai instalt, aia inseamna ca placa ta de baza e cu PCIe e bun.

Daca 1 TB ala iti este de ajuns, eu as scoate SSD alantu, dar tu faci cum vrei.

| relian a răspuns (pentru Al3x998):

M.2 nu este unitate de stocare

| YeeeeRoooock a răspuns (pentru relian):

Dar ce este m.2 ul?

| relian a răspuns (pentru YeeeeRoooock):

M.2 este slotu in care se baga ala ce ai luat tu, adica SSD. Poate fi M.2 SATA sau M.2 PCIe.
-M.2 SATA are 2 taieturi hardu si slotu are locasuri unde intra acele 2 taieturi din hard, 2 locuri fara pini.
-M.2 PCIe are doara o singura taietura hardu, iar slotu un singur loc fara pini.

Deci un SSD PCIe nul poti instala intr-un slot M.2 SATA.Dar un SSD SATA M.2 il poti instala in ambele sloturi M.2 PCIe, ori SATA.

Pe ele scrie M.2 NVMe PCIe cam asa scrie pe un hard de asta.

-M.2 se refera la tipul de slot
-NVMe arata ca este un hard si nu o memorie
-PCIe este conectia de la slot la memorie, cum ar veni la drumuri, autostrada, drum national, drum comunal etc.
El normal se numeste SSD drive, chiar asa si scrie pe ele.plus restul ce am arata mai sus.