| favij2000 a întrebat:

Salut i-mi puteti spune ce laptop sa iau ca sa mearga assassin's creed black flag, bf 4, far cry 4, wolfestein the now order, etc...
pe high si very high (laptopul sa fie pana la 1000 euro)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu exista asa ceva. Daca iti iei un asa-zis laptop de gaming pina in 1000 de EUR, o sa se intimple urmatoarele chestii:
1. Iti crapa fie in garantie pina ti se apleaca, fie la maxim 1 an dupa terminarea garantiei. Evident ca o sa te coste reparatia cam cit un laptop nou... cunosc cazuri destule, nu vorbesc din vise ca altii care iti baga dume ca un 860M duce jocuri recente ca FC 4 cu detaliile la maxim in full HD.
2. Posibilitate de upgrade ca si nula. De banii astia faci desktop si nu te opreste nimic ca peste 1 an sa vinzi placa video cit inca e in garantie si are valoare de revinzare buna si sa bagi una mai puternica.
3. Costuri de exploatare mai mari - reparatiile scumpe, curatatul de praf scump, inlocuire baterie/adaptor la fel.
4. Daca ai probleme cu racirea, nu se compara adaugarea unui cooling pad pentru laptop (care intre noi fie spus e la fel ca diferenta dintre un prezervativ simplu si unul cu striatii pe un cuc de 5 cm lungime si 3 cm diametru) cu simpla scoatere a panoului lateral la o unitate desktop. Plus ca la desktop poti sa mai adaugi ventilatoare interne extrem de usor, iar la laptop din parti.

In banii astia faci un desktop puternic care o sa ruleze cam orice in full HD cu detaliile la maxim. Uite unul la repezeala, dar daca chiar te intereseaza, il pot aranja pentru tine sa fie totul brici - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/982562/
P.S. 2 Cine mai maninca rahat ca exista laptopuri in cerintele tale la banii astia sa ia si sa gaseasca intii unul cu o placa video mai puternica ca GTX 970 sau sa taca draq din gura!

| favij2000 explică (pentru KodrutZ):

Deci in cuvinte mai simple acest laptop(cel de care am spus eu), la acesti bani este slab si se strica repede si nu este in stare sa duca jocuri respective la o calitate mare(high sau very high)?

| KodrutZ a răspuns (pentru favij2000):

BINGO! ORICE laptop in conditiile date de tine, nu doar ala. Si asa va fi mereu - un laptop de ~7000-8000 RON ca performanta in gaming va fi in jurul unui desktop de maxim 5000. Plus de asta, laptopurile facute sa tina si sa poata fi upgradate costa dublu...

6 răspunsuri:
| anonymous00702 a răspuns:

Salut, eu iti recomand laptop-ul acesta o sa-ti ruleze jocurile cam pana in 2020
http://www.pcgarage.ro/......nux-black/

Este un laptop super tare ruleaza jocurile full.
Merita sa-l cumperi.

| dragomir8 a răspuns:

I-ati un laptop ipad si am terminat discutia