| TbW a întrebat:

În urmă cu càteva zile, cineva tot încerca sa imi intre pe contul de Facebook și nu reușea. M-am uitat la adresa lui și avea un ip dinamic cred și locația pe Marea Britanie. Apoi am văzut că mi-a intrat pe contul de Yahoo și mi-a schimbat parola la contul de steam, și multe alte jocuri.
Întrebarea mea e: Cum de mi-a spart el parola fără să îmi trimită link ceva, sau cum de mi-a stiut email-ul?
Eu acum îi știu adresa lui de gmail pe care se afla toate conturile jocurilor mele. Se mai poate face ceva? Pot sa recuperez tot?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Probabil te-ai autentificat cu datele de Yahoo pe un site care fura aceste informatii si care incalca confidentialitatea datelor.
Daca recuperezi accesul la contul Yahoo, teoretic ar trebui sa poti avea intrare si la conturile cu jocuri (ceri o resetare parola cont de jocuri; daca acele jocuri nu au trecut pe alta adresa de mail, asa cum spui tu ca le-ai vazut pe gmail).
Singura varianta ar fi sa raportezi contul pe site si sa explici administratorilor jocurilor ca acel cont care iti apartine a fost compromis si ca vrei recuperarea lui.
Atunci cand te loghezi pe site-uri, nu folosi aceeasi parola peste tot, ca risti sa fii descoperit.
Daca obtii accesul la adresa de mail Yahoo, ii schimbi parola imediat. La fel si pe conturile cu jocuri.