| k1DDDddUu a întrebat:

Intrebare pentru cei ce se stiu in IT :
Am o placa video nVidia GeForce 7300GS 512 mb cu racire PASIVA.
Am scos afara placa video, am pus la fel si pc-ul intr-o camera mai rece. L-am lasat acolo cam 2 ore. Dupa ce l-am reasamblat, m-am uitat la temperatura acesteia si avea 73 grade in primele 2 minute, dupa care creste treptat la 90 de grade, iar cand ma joc un joc puternic imi ajunge in 10 min la 105+ grade. Aceasta problema o am de cand am cumparat placa video. Oare sa fie senzorul de vina? Dupa ce am lasat-o la rece, am bagat-o iarasi si direct la 73 grade? Vreau un raspuns cat mai complet.

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Copilu, nu vrei sa intelegi ca nu ai ce sa ii faci?
Daca vrei sa fie mai rece prinde un ventilator de ea intr-un fel sau scoate usa laterala de la carcasa.
Asa este cu placile video vechi, au fost ele facute sa reziste dar totusi, ce trece de 100 de grade celsius e prea mult.

| defapteunuexist a răspuns:

Pot sa vin si eu pe la tine sa fierbem un vin pe placa video laughing glumesc
E cam aiurea temperatura, sincer nu am mai auzit pe nimeni sa pateasca asa ceva! Este foarte posibil sa fie asa cum spui tu, de la senzor.

| nuarde a răspuns:

Așteaptă tu mult și bine să primești un răspuns de la cineva care să te și ajute în această prvință. Chiar nu ți-a trecut prin cap să bagi un termometru. Presupun că la 105 grade o zice și termometru ăla ceva acolo! Faza e că nu prea imi vine să cred că tu ai asemenea temperaturi, căci biosul nu dă voi să depășească anumite temperaturi. Biosul este ceva sfănt! Biosul dacă e setat din fabrică, apoi da așa e ăla toată viața lui. Deci chiar nu am îtănlinit bios care să lase să se ajungă la asemenea temperaturi monstruase!