| k1DDDddUu a întrebat:

Salut la toti! happy
Vreau sa va intreb ceva si mai anume : Vreau sa imi cumpar procesor. Dupa ce trebuie sa ma uit ca sa imi dau seama ca se potriveste slotului meu de procesor?
Adica la palca video stiu ca este AGP numit acel slot, si daca vreau sa imi cumpar o alta placa video caut una care sa corespunda sa fie si ea AGP. Procesorul meu este asa :
AMD Sempron(tm) 2200+ 1.50 GHz.
Dupa ce trebuie sa ma uit la alt procesor ca sa mi se potriveasca? Si mai am o intrebare pentru voi, daca al meu este AMD Sempron, pot cumpara unul AMD Atholn sau AMD phenom? Asta vreau sa stiu, slotul acela este numit AMD? sau trebuie sa cumpar neaparat unul AMD Sempron ca sa se potriveasca?
Multumesc. Funda celui care ma lamureste happy

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lol, nu, socketul nu se cheama AMD. Ruleaza CPU-Z si o sa vezi ce placa de baza/socket de procesor ai.

| k1DDDddUu explică (pentru KodrutZ):

Tot nu inteleg...

| KodrutZ a răspuns (pentru k1DDDddUu):

Procesorul e AMD, socketul poate fi AM2, 754, 939, AM3, etc. Sistemul tau e mult prea depasit ca sa merite sa mai bagi bani in el. 2200+-ul a fost lansat cu vreo 9-10 ani in urma...