| ksuper31 a întrebat:

De curand mi s-a stricat procesorul(AMD Sempron 140 socket FM2) si mi-am cumparat altul(AMD Athlon II x2 340 AM2) al carui socket nu i se potrivea cu placa de baza.Acum nu stiu ce sa fac:
-Sa returnez procesorul cumparat si sa primesc banii inapoi cu riscul de a nu-l primi(deoarece cutia este rupta),apoi sa cumpar alt procesor care sa se potriveasca.
-Sa cumpar alta placa de baza.Ce trebuie sa se mai potriveasca in placa de baza? Placa video se potriveste cu orice placa de baza? De ce mai trebuie sa tin cont?
Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| alin16y a răspuns:

Marea majoritate a placilor din ziua de azi folosesc pci-e si cam orice mobo are cel putin un slot pci-e, deci daca n-ai o placa video agp e ok. Interfata hdd mai conteaza si tipul memoriei ram, astea-s toate criteriile de compatibilitate.

| ksuper31 explică (pentru alin16y):

Daca imi cumpar alta placa de baza, trebuie sa schimb si carcasa, in caz ca nu e destul de mare pentru placa de baza noua?

4 răspunsuri:
| alin16y a răspuns:

Am vrut sa zic ca sunt pe interfata pci-e*

| alin16y a răspuns:

Depinde... carcasa ta suporta placi atx? Daca raspunsul e nu iti poti lua o placa matx mai slab dotata decat cea din urma.

| DrecsanRazvan a răspuns:

Pai suna si intreaba daca iti returneaza banii si daca nu cumpara alta placa de baza.