| raduq12345 a întrebat:

Ma puteti ajuta? Am urmatorul pc:
i5 2400
gt710 2gb
4gb ram

Vreau sa schimb placa video de la pc. Placa de baza este Acer Veriton X2610G PCIe x8. Ce placa se potriveste? Eu ma gandeam la "Placa video Gigabyte GeForce® GTX 1050 Ti D5, 4GB GDDR5, 128-bit"
Stiu ca trebuie schimbata si sursa...deocamdata am una de 300w. Nu prea ma pricep la calculatoare.

bugetul este de 1000lei.
Mersi.

6 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Ar trebui sa mai bagi 4 gb rami de oarece doar 4 sunt cam putini, plus ca o sa lucreze pc u pe dual channel cu 8 rami si o sa fie mai ok, ca si placa video iti poti lua nVIDIA gtx 1650 sau rx 550 pulse varianta de 4 gb si 128 bit, iar cu sursa, sa ai macar de 400-450 w.

| Roberrt21 a răspuns:

Ia o Nvidia gtx 1650

| raduq12345 explică (pentru Roberrt21):

Nevermind,am luat un gtx1050ti 4gb, sursa de 650 w si 8 rami dual channel. Sper ca e ok?

| iMihai98 a răspuns:

Sursa e prea mica, macar una de 400W, iar inainte de a-ti lua 1050ti (care e o placa buna) mai ia-ti o placuta de ram de 4 gb deoarece 4 gb nu sunt suficienti, iar dublu channelul o sa te ajute foarte mult in jocuri.

| raduq12345 explică (pentru iMihai98):

Stiam si de sursa, eu ma gandeam la una de 450 w, dar daca merge si de 400 e ok. Iau un 1050ti, sursa si inca 4 rami. Oricum o sa merg la cineva care se pricepe sa imi spuna mai exact ce modele se potrivesc. Mersi de raspuns!