| Hdyxfwfb a întrebat:

Salut (pentru cei care știu câte ceva despre fermele de iron de pe bedrock edition). Am făcut o ferma de iron de la SupperLaggy și merge cat merge dar apoi nu se mai spawneaza irin golemi, de ce? Funda (am funcția always day activata)

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Singurul lucru pe care-l pot corela ar fi neincarcarea unor chunk-uri, verifica daca incarci toate chunck-urile folosite.

| Hdyxfwfb explică (pentru LPCTSTR):

Scz nu prea am înțeles ce vrei sa zici

| LPCTSTR a răspuns (pentru Hdyxfwfb):

Ai render distance mic, can te misti prin lume incarci chunck-uri de block-uri, un chunck este un paralelipiped treptunghic cu lungime 16, latime de 16, si inaltime de 256. Se folosesc chunck-uri pentru a salva mai eficient lumile, nu intru in detalii.
Tu cand umbli prin lumea aia, incarci chunck-uri pe raza ta de render distance, cu cat mai mare, cu atat incarci mai multe chunck-uri dar performantele scad si viceversa.
Daca tu folosesti o ferma de genul si ai un render distance mic, daca te-ai dus 1 chunck mai departe, descarci alte chunck-uri care contin poate villager-ii, rezultand in blocarea fermei.

| Hdyxfwfb explică (pentru LPCTSTR):

Am pe 12 ch. (Maximul pe bedrock) dar stal langa ferma si la depărtare (am incercat oricum) dar tot nu merge