| Parale a întrebat:

Salut, poate să-mi explice cineva rivalitatea dintre Crips și Bloods? De la ce a pornit, ce a influențat această ceartă.

1 răspuns:
| PesteleSuprem123 a răspuns:

Pai....prima data niste adolescenti au format un club numit baby avenues. Dupa asta unor persoane din south central nu le convenea ca baby avenues sa fie un gang puternic in south central si au format bloods, ei au inceput sa poarte bandane rosii si de atunci au devenit rivalii baby avenues. Dupa ce bloods ''s-au colorat'', baby avenues au adoptat culoarea albastru si au devenit crips.In timp aceste ganguri au devenit tot mai puternice si s-au impartit in seturi.In 1992 a avut loc o revolutie din cauza brutalitatii politiei si seturile de crips si bloods au facut pace.A mai trecut ceva timp si iar u incepu sa se bata dar de data asta nu a mai fost razboi intre culori, negrii au devenit periculosi, se omorau intre ei si chestii dastea.Intr-un final in 2016 tot din cauza politiei crips si bloods au facut iar pace dar nu cred ca o sa tina mult. funda?