| ArapuAlin a întrebat:

Salut prieteni, am o problema cu laptopul meu Acer. De ceva timp imi apar puncte, linii cand deschid un joc pe desktop nu apare nimic, e curat dar cand intru intr-un joc incepe sa apara multe puncte rosii, verzi, roz etc multe si daca dau cu mousul pe langa ele se misca cand umblu cu mouseul. De ce o fi? D ela placa video? Daca da, cum o rezolv, unde intru si ce trebuie sa fac sa rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| Ioan_Frincu_1992 a răspuns:

Pixeli morti nu au cum sa fie daca zici ca se misca in timp ce misti mouse-ul cel mai probabil driverul placii video dezinstaleazal si reinstaleaza-l daca ai doar placa video integrata dai click dreapta pe my computer-> proprietati->Device.->display adapter selectezi Intel/Amd dai click drepta sil dezinstalezi daca ai windows 10 dai restart reinstalezi de pe pagina producatorului driverul.
La cea dedicata este mai usor intri in add or remove sau eliminare. il cauti dupa nume Geforve nVidia sau Radeon Amd Rx. sil reistalezi de pe pagina producatorului

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Incearca sa reinstalezi driverul pentru placa video. Daca asta nu rezolva problema, cel mai posibil ai o placa video defecta.