| ViperTEAM a întrebat:

Recent am cumparat un PC nou de la Media Galaxy din Iasi https://mediagalaxy.ro/......-10-home/. Cand am inceput sa ma joc Rust sau FiveM sau alte jocuri online imi mergea cu foarte mult lag si vad mai mereu ca ram-ul meu este folosit cam 70% chiar si atunci cand nu ma joc nimic. M-am uitat de curiozitate la proprietati-le PC-ului pentru ca stiam ca am 8 GB RAM si cand ma uit imi zice exact acelasi lucru, ca am 8 GB RAM, dar doar 2, 76 GB RAM putea fi utilizat, desi acum o saptamana zicea ca 7, 76 putea fi utilizat. Ce s-a intamplat? Ma poate ajuta cineva, va rog?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

E posibil ca o componenta ( cum ar fi placa video ) sa isi rezerve o parte ( foarte ) mare din RAM. Verifica in BIOS cum sta treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Prostii. Uita-te ce placa video are. Nu e cazul sa se intimple asa ceva.

| PainTech a răspuns:

Alte solutii :
- Verifica in msconfig ca la sectiunea BOOT > Advanced Memory Options caseta cu Maxiumum memory sa fie debifata.
- In mod normal te-as pune sa verifici daca sistemul e pe 64 de biti, dar nu e cazul.
- Daca problema tot nu dispare, ar trebui trimis la garantie ( poti incerca sa scoti si sa reintroduci modulele tu acasa, dar e posibil sa pierzi garantia ).

Mult noroc!