| Flaviusssell a întrebat:

Salut recent mi-am achizitionat un pc viking si am un monitor Samsung SyncMaster 933 iar cand vreau sa deschid pc-ul merge dar monitorul nu merge are el un led albastru care arata daca e deschis sau nu si tot palpaie iar monitorul e negru si cand apas pe menu imi apare o casuta in care scrie test good, ma puteti ajuta va rog?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De unde știi că merge calculatorul?
Ai conectat corect monitorul?
Ești sigur că e compatibil cu placa grafică de la PC?

| Flaviusssell explică (pentru mihai69):

Am sync master 933 si placa video gtx 1050 ti

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Nu ai cd cu drivere la el? incearca sa fixezi bine vga-ul in unitate si monitor sau o fi defect sau incearca cu hdmi

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Daca nu merge monitorul, inseamna ca nu primeste semnal de la placa video: ori placa video nu merge, ori memoria nu face contact bine, poate fi si de la sursa de curent, poate fi si de la placa de baza, se poate incerca scoaterea bateriei din placa de baza sau se reseteaza bios-ul dupa cum scrie in manualul placii de baza si daca nimic nu merge, trebuie dus la reparat.
(Poate trebuie scoase unele cabluri sau componente si reintroduse la loc ca sa faca mai bine contact), sau boss deschide monitoru din buton apasa de mai multe