| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Se intampla ceva daca pun un cooler de 2duo pe un procesor 2quad? Pe cutia de la cooler scrie ca suporta pentium4, pentium dual core si 2duo pana la E8400.

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Marius, daca esti sigur ca este tot socket 775, Da, trebuie sa mearga (cateodata nu merg puse cele de 775 pe cele de 1156, 1155). Tu ai spus 2 quad, ceea ce ma duce cu gandul ca te referi la core2quad pentru 775.
Ar fii o problema, acel cooler de E8400, daca este radiatorul prea mic, posibil sa nu il raceasca suficient pe acela cu patru nuclee, in special daca este din seria Extreme sau seria Q6*00.

| miny1234 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Este quad pe 775 de 2.83, placa de baza este ASRock > P5B-DE suporta doar 775 la cpu

| SilviaDulcik a răspuns (pentru miny1234):

Intocmai, dar ai omis sa spui modelul procesorului, banuiesc ca despre Q9550 este vorba.
Nu ai spus nici daca acel cooler este Intel (care a venit odata cu E8400) sau este altul. Repet, daca este Intel de la e8400, nu este de ajuns. Daca este altul spune numele lui sau link unde il putem gasi.

| miny1234 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Este Q9550, si coolerul l-am cumparat eu separat pentru un 2duo e4400 de 2ghz iar pe cutie scrie ca suporta 2duo pana la e8400