| AndreiGaming123A a întrebat:

Salut, stie cineva unde pot face rost de rahaturile alea de pietre in elding ring? Am intrebat steam in pesteri dar tot nu inteleg, reapar, adica respawneaza iar sau sunt 10000 de pesteri in joc? Ca nu imi dau seama. Si cate arme sunt in joc imi trebuie multe pietre sau trebuie sa caut o arma buna si sa fac upgrade cu pietrele alea? Ăarca nu le gasesc, efectiv nu le gasesc. Pietrele alea reapar in pesteri da sau nu?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai upgradezi o singura arma sef, poate inca una specială daca iti place. Ai mai jos ghid

https://www.gamesradar.com/elden-ring-smithing-stones/

| AndreiGaming123A explică (pentru Wr3nch):

Deci inseamna ca nu reapar? ca imi trebuie la sulita la toiagul ala bastonul ala care foloseste magia + sabia.
a si inca ceva stii cum pot da unlocked la skill-urile alea din joc adica magia aia puternica. care pot arunca trasnete etc. sau trebuie level?
sunt unele optiuni din joc adica la upgrade si la skill-uri nu ma pricep. in rest joc bine dar ca e nasol ca ce vad pe Youtube altii au Experienta joaca PVP laughing + ca altii sunt veterani imi spui cum dau unlocked la skin-uri si unde gasesc cele mai bune arme din joc si unde pot farma rune multe si experienta. adica sa devin nu stiu mai puternic sa folosesc orice arma.

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiGaming123A):

Pentrru toate astea ai tutoriale pe YT, degeaba iti scriu eu aici. Magie nu pupi fara int si faith, dar daca mergi pe alea nu mai poti folosi majoritatea armelor.

| Haxminator a răspuns:

Mama, e greu rau de explicat unui incepator total. Deci fi atent, in primul rand uita tot ce stii despre jocuri, asta este complet diferit de oricare alt joc. Harta jocului este imensa, obiectele nu se respawneaza si nici chesturile, doar inamicii se respawneaza mai putin minibossi si bossi, sunt mai multe pesteri in joc de cat vei gasi in sute de ore de gameplay, dar Smithing Stones si Somber Smithing Stones sunt relativ greu de gasit si nu se respawneaza. Mai tarziu in joc vei gasi ceva numit "Bell Bearing" care il vei putea preda in Round Table pentru a cumpara un numar infinit de Smithing si Somber Smithing Stones. Abilitatile nu se deblocheaza, le ai in inventar ca iteme, si trebuie echipate in memory slot, dupa care folosesti catalistul respectiv pentru a le casta. Baston pentru vraji, talisman pentru incantatii. Pe fiecare arma/catalist/vraja/incantatie scrie ce numar ai nevoie pentru a le folosi, Str/Dex/Int/Fth/Arc. Arme sunt multe, 300+, nu vei putea niciodata sa le upgradezi pe toate, maxim 10-15 arme preferate care le alegi tu sau poti sa faci ca mine, multiple conturi, upgradezi arme cu fiecare cont in parte si folosesti un prieten in online sa iti transmita armele pe contul principal.

| AndreiGaming123A explică (pentru Haxminator):

Ba da se respawneaza florile care pot chema jucatori si fructele si castig unele obiecte si rune daca omor pe oricine dar nu stiu ce fac cu ele in orice caz. stii cum deblochez skill-urile daca am facut la Fth si am cumparat 2-3 hartii din astea de skill-uri. si am reusit sa deblochez o hartie acum stiu bag la arme si la magie si juma adica putin la viata si stamina dar ce fac cu abilitatea aia hartia aia care am cumparat si am bagat la memory slot am 3 dar am deblocat una si nu stiu la ce ma ajuta nu cred ca e magie nu stiu dar e un fel de dmg pot face sabia rosie sau nu stiu cum fac altii jucatori veterani.

eu as vrea sa deblochez daca stii PIERCE DAMAGE si la magie HOLY DAMAGE sa fiu extrem de puternic cum fac? de unde pot cumpara hartii de magie si cum aflu ce fac unele hartii.

| AndreiGaming123A explică (pentru Haxminator):

Si stii cum fac sa schimb abilitatile adica joc ca prison si as vrea sa aduc 5-10 cutite sau sa mut bolovanii cate 3 adica sa fiu puternic daca intelegi stii unde pot face rost de hartiile alea? ca am invatat cat de cat sa joc.

| Haxminator a răspuns (pentru AndreiGaming123A):

Deci fi atent, ca si eu sunt "jucator vetaran" cum zici tu, am 4000+ de ore si ma joc din 2011? Flori, fructe etc. sunt materiale, nu se pun ca "loot" clasic. Obiecte si rune care pica din inamici sunt farmabile, evident inamicii se respawneaza. "Abilitatile" sunt de trei tipuri in elden ring, Ash of War, care poti sa le aplici la Blacksmith in Round Table. Spirit Summon, care le echipezi in quickslot-uri si poti sa le activezi DOAR in combat. Si vrajile clasice, sorcery si incantation, care le echipezi in Memory Slot si se pot casta DOAR daca ai destul FP (iti scrie cat ai in Status si iti scrie cat consuma pe "hartia" cu vraja). Sorcery se casteaza cu Staff-uri si Incantation se casteaza cu Talisman. Staff-urile si Talismanele le echipezi ca pe arme, in mana stanga de regula, si le gasesti tot la arme in Equipment. Sabiile vrajite sunt un Ash of War care vine din standard cu arma unui NPC numit Rogier pe care il gasesti in Stormveil si ti-o da cand ii faci questul si hartia cu meteoritii o sa o gasesti explorand prin Limgrave. Pierce Damage dau armele de tip Thrusting si Heavy Thrusting, nu poti sa "deblochezi" tipul de dmg pe alt tip de arma care nu corespunde. Holy Damage dau doar incantatiile, nu poti sa "deblochezi" holy damage pe alte tipuri de vraji care dau Magic de exemplu. Hartii cumperi de la diversi merchanti sau vrajitori, la unii, ca Sellen chiar trebuie sa le faci Questline-ul ca sa deblochezi mai multe vraji sau la Bestial Sanctum sa aduci Deathroot ca sa primesti mai multe incantatii pe gratis, si aflii ce fac uitandu-te la desenul de pe hartie si citind descrierea sau incercandule/cautand un video cu ele pe Youtube.