| Suan a întrebat:

Salut! Știe cineva ce este mai exact acest zis virus „A Variant Of Win32/GameHack.FUF Potentially Unsafe"? L-am gasit dupa ce am pus setup-ul de la CS 1.6 luat de pe download-cs16.net sau ceva de genul pe virustotal. Știu că nu e bine să crackezi jocurile și că mai bine le cumperi, dar momentan nu am bani să-l iau + e un joc relativ vechi so, nu merită 100% cumpărat (joc puțin și după nu mai intru pe el cu lunile rolling on the floor )

Also, puteți să-mi recomandați de unde să-l iau ca să fie safe și să-mi ruleze smooth?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Din pacate nu iti putem recomanda platforme gen 'trackere' care ofera continut piratat, pentru ca TPU nu permite asta, stii ca pana si celebrul tracker 'fail list' aici este cenzurat maxim? dar pe buna dreptate

cand descarci "crakuri" de pe net iti asumi faptul ca ele contin malware, nu toate! dar multe dintre ele contin de la cripto mineri pana la trojan sau alte forme de malware
exista de asemanea stiu un lucru in informatica (raportat la executabile) ceea ce se numeste raspuns fals pozitiv, diferenta o poate face insa de cele mai multe ori o persoana foarte buna pe retelistica, sisteme de operare, programatori sau amatori foarte buni...trebuie sa stii unde sa te uiti in procese si nu numai, pentru a iti da seama daca un fisier este malware sau doar fals pozitiv, dupa cum actioneaza (sau din contra nu o face) el in mediul in care este instalat si/sau rulat