| ali17 a întrebat:

am 4 GB RAM, m-as fi gandit sa imi iau o placa de 8 GB impreuna, amandoua sunt DDR3 sunt compatibile cu placa de baza, dar totusi am inteles ca se misca mai greu daca pui 2 RAm-uri diferite la memorie cat si frecventa, sau sunt doar mituri? mai bine imi iau doua placute identice si sa am 8 gb sau 2 placute diferite cu 12 gb? funda!

Răspuns Câştigător
| expertu07 a răspuns:

Nu se va misca mai greu.
Problema sta in felul urmator:
Daca placuta de 4 Gb are 1100 Mhz iar langa ea adaugi alta placuta de 8 Gb si 1600 Mhz ambele vor functiona pe frecventa de 1100 Mhz.
In rest nu vor fi probleme.