| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de 2 programe de operare windows 7 si linux.
Eu am windows 7 si am auzit ca cam mananca din putere dar linus nu prea.
Am un joc nfs rivals care imi merge la setare low in reluare nu merge foarte tare in reluare dar un pic tot merge.
Daca asi instala linux atunci mi-ar merge jocul bine la grafica low fara sa sacadeze tinand cond ca linux nu prea mananca din putere fata de windows 7 asi zice ca merge mai bine dar nu sunt sigur si asa ca va intreb pe voi.

Uitati va spun configuratia pc meu ca sa stiti sa-mi raspundeti.

procesor:Intel pentiun 3, 20GHZ/3, 20GHZ G3420
8 GB RAM
placa video MSI nVIDIA geforce gt 630 2gb ddr 3 128 bity
hard disk 1000gb+ssd 60gb
windows 7

Intrebarea mea este.
Daca asi instala linux pe pc atunci mi-ar merge mai bine jocul nfs rivals?

Dau funda+vot pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| qSt1le a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa schimbi procesorul.

| catalin542000 a răspuns (pentru qSt1le):

Mersi man. Intr-adevar am luat un i3 de la un prieten de al meu si merge perfect jocu.

4 răspunsuri:
| z99fun a răspuns:

Pe linux nu ruleaza jocurile din windows. Problema cred ca e la driver-ul placii video. Descarca Driver Booster si fa un upgrade la driverul placii video.

| catalin542000 a răspuns (pentru z99fun):

Mersi si tie man.Am sa incerg si update-ul placi video chiar cautam un program si nu stiam mersi de raspuns scuze canu ti-am dat fundita dar prima data am incercat procesorul si mergea jocul scuze la urmatoarea intrebare daca ai sa mai raspunzi iti dau funda dupa raspuns.

| qSt1le a răspuns (pentru catalin542000):

Cauta pe siteul producatorului placii video si gasesti acolo.