| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare: când vreau sa descarc Farming Simulator 22 de pe Epic Games, îmi specifica ceva contract de licență între Epic Games și utilizator. Ce vrea sa însemne aia?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Cand descarci in mod legal ceva soft primesti de fapt o licenta de utilizare a acelui soft, e un contract intre producator si tine care specifica ce drepturi si obligatii aveti amandoi, producatorul este obligat sa iti mentioneze asta inainte de a descarca si folosi respectivul program.

Desi majoritatea utilizatorilor nu stau sa citeasca contractul (fiind scris in limbaj juridic intentionat ofuscat, nici daca il citesti nu poti sa-l intelegi daca nu esti de specialitate) cei care il citesc pot descoperi surprize neplacute pentru utilizator: dai dreptul producatorului sa iti acceseze datele, iti pot inchide contul cand vor ei si tot asa...

Tine mine, daca programul e gratuit, tu nu esti clientul, esti marfa care e vanduta la altii sub forma datelor tale. Nu exista "jocuri gratuite", doar cele piratate, desi si acolo ei riscul de virusi.