| raduqu a întrebat:

am o placa video de 3 stele ( comform game debate ) si vreau sa imi iau una de peste 6 stele insa sa fie compatibila cu placa de baza! itrebarea mea este : cum aflu ce placa de baza am eu si ce placi video sunt compatibile cu ea?
ps. acum am o placa radeon r7 240 2gb.

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Start si scrie System Information.

Pe pagina respectiva placa de baza este System Manufacturer si System Model.

Raspunde cu numele placii si iti voi spune ce GPUs suporta.

| raduqu explică (pentru N0xEterniS):

System manufacturer : Hewlett-packard si sys. model 500-501nq

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Pe o placa de baza merge orice tip de placa video, este compatibila oricarei placi video dedicate indiferent care ar fi aceea.

Placa ta video este una Low-Medium, este o placa buna dar aceste placi o sa fie depasite la un moment dat.

PS
Daca vrei sa ei una peste 6 stele sa fie o placa video puternica dar sa mearga foarte bine si sa reziste in timp iti recomand Nvidia GTX 1080, 1070, 1060, 980, 970.

Iar de la AMD seria R9+ sau Radeon RX 470 si 480.

Acuma conteaza ce buget dispui.
Inca un lucru, toate placile video sunt facute la fel ca si prinderea pe slot ca sa fie compatibil oricarei placi video si sa poata rula fara problema.
Singura diferenta este PCIE (slotul unde se pune placa video) daca este o placa video veche PCIE 1.0 (x16, x8, x4) cele noi au 3.0 (x16, x8, x4) mai pe scurt sincronizarea si timpul de raspuns mai scurt atat.

| Kreefy a răspuns:

Orice placa este compatibila in ziua de azi, daca ai un pc cat de cat mai nou, din 2000-2010+ iti merge orice placa video din magazinele it.
Cauta ceva GDDR5, 128bit sau 256bit, 2gb sau 4gb, gasesti la 350-1500lei, depinde de bugetul pe care il ai. Este de 7-8 stele cu performantele astea.
Slot PCI 2.0 16x sau 3.0 16x, iti recomand 3.0