| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Am o placa video MSI nVIDIA geforce gt630 2gb DDR 3 128bity si nu inteleg ceva pe cutie scrie ca are 2 gb dar la obtiuni la pc scrie asa total available graphics memory 4gb mai jos scrie dedicated graphics memory 2gb si mai scrie si shared system memory 2gb si aici nu inteleg adica placa video ar putea avea 4 gb? Si daca ar putea avea 4 gb de ce nu ii foloseste pe toti? Sau daca la pc scrie ca are 4 gb atunci de ce pe cutie scrie ca este de 2gb ca nu inteleg chiar deloc.
DAU FundaVOT pentru cine ma poate lamuri.
Multumesc astept raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| marianbeks a răspuns:

Acolo iti zice toata memoria video pe care o detine pc-ul tau adica adunata si placa integrata.Placa pe care o ai tu nu poate sa aiba 4 Gb, desi acesti Gb nu conteaza asa mult, cel mai mult conteaza acei 128 bity, daca ai avea o placa de 512 Mb pe 256 bity cu siguranta ar bateo pe aceasta de 2 Gb si 128 bity, dar placile pe 256 bity sunt acum foarte scumpe.In concluzie placa nu are 4 Gb ci 2Gb si nu o sa ii folosesti nici pe aia 2 deoarece acei 128 bity iti vor limita experienta.