| ImiUrascViata a întrebat:

Am si eu o intrebare asa ca o sa va explic dar sa nu incepeti sa faceti pe desteptii ca eu chiar nu mai dau funda in acest caz -.-! Este vorba despre placa video a unui prieten de al meu despre care scrie asa Total Available Graphics Memory 511 MB Dedicated Video Memory 256 MB System Video Memory 0 MB Shared System Memory 255 MB Adapter Type NVIDIA GeForce 6200 TurboCache si dorea ca eu sa ii spun ce placa este o.o asa ca cei care stiti de cat este placa lui video va rog sa ma lamuriti de ce nu scrie direct dimensiunea si imi da mai multe si desigur care este marimea placii sale video din unitate, va rog ca m-a facut si pe mine curios tongue?

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Poti sa ii spui ca are placa vide de 512 MB (memorie video dedicata)
cei 256 MB sunt de la placa video integrata
si 256 MB de ram (Memoria RAM)

| ImiUrascViata explică (pentru alecx4music):

Deci cei 256 sunt de la placile ram imi spui? happy ca asta nu pricepeam eu deloc si ma intrebam de unde provine xD

| ImiUrascViata explică (pentru alecx4music):

Si mai am o curiozitate? happy zici ca putin din ram poate fi convertit in memorie video, dar cum e posibil acest lucru (placa video poate fi dublata cumva o.o)?

| ImiUrascViata explică (pentru alecx4music):

Deci cei 256 sunt de la placile ram imi spui? ca asta nu pricepeam eu deloc si ma intrebam de unde provine xD

| ImiUrascViata explică (pentru alecx4music):

Si mai am o curiozitate? zici ca putin din ram poate fi convertit in memorie video, dar cum e posibil acest lucru (placa video poate fi dublata cumva o.o)?

| alecx4music a răspuns (pentru ImiUrascViata):

In cazul tau nu este vorba despre shared video memory. Se poate ca din memoria de RAM sa se aloce memoriei video un anumit procent In functie de sistemul de operare.
Exemplu:
Toate sistemele de operare pe 32 biti (arhitectura x86) recunosc maxim 3 GB RAM. Deci daca ai 3 GB de ram nu se va trece nimic la video. Ce trece de 3 GB (maximum recunoscut de sistem) se va trece la video.
Eu am 4 GB si sistem de operare pe 32 biti, deci 1 GB trece la memoria video (shared video memory)
Bafta!

| ImiUrascViata explică (pentru alecx4music):

Super mersi happy

10 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Marimea este de 256 de mb

| AstonMartin a răspuns:

FOloseste GPU-Z, care iti spune totul despre placa video.

| ImiUrascViata explică:

Asa e nu am zis de rami dar incercam sa inteleg daca acei 256 sunt de fapt de la rami tongue din ce am ales la funda daca nu ma poti elucida tu desteptule ca tot ai gura mare si tare te mai plangi ca nu ai primit funda din cate banuiesc. Si a da trebuie un geniu nu unu ca tine observ sa legi 2 fraze prima mea intrebare de raspunsurile voastre apoi a 2 mea intrebare de un repros de la un Kohones ca tine xD logic ca te doare capu daca ti-l bati prea putin (Tu: Oare ce o vrea sa zic de rami "a da nu am citit intrebarea lui nou de dupa raspunsul primei intrebari laughing " Eu : se mai intampla dar nu trebuia sa sari imediat )

| MaurSEF a răspuns:

Hi,cel mai precis raspund il poti primi foarte simplu, downloadeaza programul cpu-z, dupa care il rulezi, si iti va spune absolut orice ai in pc, bafta