| Simiskaya a întrebat:

Salut TPU, am o problema.

Am cumparat o placa de baza:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/prime-h310m-k -r20/

Si imi trebuie un procesor si o carcasa dar nu stiu deloc unde sa gasesc si sa fie si ieftin dar sa aiba o performanta decenta.

Initial cautam i3 9100f dar nu am gasit sau era scump, prima mea intrebare e daca trebuie neaparat generatia a 9-a, nu pot sa ii pun un i5 gen a 3 sau a 4-a de exemplu?
Si soclul stiu ca trebuie sa fie identic sa intre in placa dar si chipset-ul H310 trebuie sa fie la fel?

Daca puteti sa imi dati niste link-uri la procesor si placa de baza ar fi minunat. Dau funda!

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa se potriveasca doar soclul, restul n-are importanta, va functiona sigur 100%